Co je landing page a k čemu slouží?
Asi bychom měli začít touto jednoduchou otázkou: Co je to vůbec landing page? Landing page je vstupní stránka, na kterou chcete uživatele směřovat a která vede přímo ke konverzi – koupi, objednávce, registraci, stáhnutí a podobně. Je to stránka, na kterou se návštěvník dostane po kliknutí na reklamu, na odkaz v příspěvku na sociálních sítích nebo třeba na tlačítko v newsletteru. Jak vytvořit účinnou reklamu už jsme vám psali v předchozím článku. Teď si řekneme, jak na to, aby cesta zákazníka od reklamy ke koupi byla úspěšná.
Jak vytvořit landing page?
Jako první důležitý bod musíme zmínit, že je potřeba směřovat lidi na specifickou stránku webu podle toho, co u vás hledají. Nesměřujte proto své reklamy automaticky na hlavní stránku. Konverze vám poděkují.
Než vytvoříte (nebo přetvoříte) landing page, zeptejte se sami sebe na několik otázek:
Co je cílem stránky?
Co by v ideálním světě návštěvníci vaší landing page udělali? Koupili by si něco? Zaregistrovali se? Stáhli si e-book? Odpověď na tuto otázku je prvním krokem každé strategie. Stanovte si cíle, které chcete sledovat a měřit podle nich úspěšnost svého počínání. Metriky můžete sledovat například v Google Analytics.
Kdo je moje konkurence?
S kým soutěžíte o návštěvníky? Co dělá konkurence dobře a co jí naopak nejde? Jak se můžete z jejího počínání poučit? Nebojte se ji následovat – když dva dělají totéž, není to totéž. Vždy ve své činnosti necháte vlastní otisk, i když jste se inspirovali jinde.
Tip: Přečtěte si, jak udělat detailní srovnání s konkurencí (benchmark).
Koho chcete na landing page přilákat?
Kdo je vaše publikum? Jaké jsou jeho naděje a sny? Jaké problémy váš zákazníky řeší? Čím více svým cílovým zákazníkům porozumíte, tím lépe jim můžete jejich přání plnit. Pokud nevíte, kdo je váš zákazník, a nechcete věnovat čas jeho poznání, těžko se vám pro něj bude tvořit ideální landing page. A těžko mu něco prodáte. Poznání zákazníka je důležitý proces pro jeho následnou akvizici.
Jak se k vám návštěvníci dostali?
Tato znalost je důležitá, protože potřebujete odlišně oslovit lidi, kteří přišli z odkazu ve vyhledávání, a návštěvníky přicházející například z vašeho odkazu na Facebooku. V ideálním světě rozdílným návštěvníkům ušijete rozdílné landing pages na míru. Chápeme ale, že je to hodně práce navíc, takže pokud na vytváření několika různých vstupních stránek nemáte prostor, zkuste se při tvorbě té jedné hlavní alespoň zamyslet nad tím, odkud návštěvníci pravděpodobně přijdou. I s tímto vám pomůže Google Analytics.
Jak vytvořit skvělou landing page?
A už se dostáváme k jádru pudla: vytvoření přesvědčivé landing page. Jak by měla vypadat? Nabízí všechny potřebné informace, ale nezahlcuje. Je zajímavá, ale nepřeplácaná. Trochu jako princezna Koloběžka, že? Jak to vyřešit? Poskytněte lidem obsah, který vzbuzuje důvěru a je relevantní. Bez kvalitního copywritingu se neobejdete.
1. Usnadněte lidem konverzi
Potřebujete, aby cesta z bodu A (příchod na stránku) do bodu B (cíl landing page) byla co nejkratší. Jinak se na ní návštěvníci mohou ztratit. Každý krok by měl být jasný jako facka. Proklikli se lidé na stránky, aby si koupili vaši službu? Neobtěžujte je s informováním o tom, že máte také skvělý e-book zdarma. Vytvořte pro ně neodolatelné tlačítko, které si přímo říká o kliknutí.
2. Vyhrajte si s designem
Je důležité, aby landing page měla jasný design – jednoduchou navigaci, všechny informace na místě, kde je člověk automaticky hledá, a pokud možno bez vyskakovacích oken. (Schválně, kdo z vás opustí stránku, jakmile na něj bafne chatbot?)
3. Nachystejte návštěvníkům cestu
Nachystejte návštěvníkům cestu, po které chcete, aby se vydali. Pokud je to možné, konverze by měla být jen jeden klik daleko. Čím více kroků, tím více klesá pravděpodobnost, že potenciální zákazníci dosáhnou vysněné destinace. Každý odkaz na váš skvělý článek způsobí zabloudění a už těžko čtenáře vrátíte zpátky.
4. Mějte jasnou výzvu k akci
A další otázka na vás – na co kliknete radši? „Podívejte se na naši nabídku“ nebo „Začněte ještě dnes“? Řekněte lidem přesně, co mají udělat. Ať nemají sebemenší pochyby.
5. Soustřeďte se na obsah
Vytvořte poutavé titulky a předejte jasné argumenty, proč by měl zákazník vaši výzvu k akci poslechnout. Stále v jednoduchém a přesvědčivém duchu. Například v titulku zdůrazněte hlavní body a v podnadpisech doplňte nejdůležitější informace.
Využijte video tam, kde to je vhodné. Může pobavit, může zaujmout, může přesvědčit. Ale také odvést pozornost. Doplňte obsah kvalitními a relevantními obrázky, přispějí k atraktivitě stránky i lepšímu uživatelskému zážitku. Zvažte také přidání drobných vizuálních podnětů, které návštěvníkovi napoví, co má dělat – například šipky nebo výrazná tlačítka.
6. Vytvořte lading page pro návštěvníka
A nenuďte ho povídáním o sobě. Bolestivou pravdou totiž je, že vy ho nezajímáte, navštívil vaše stránky ze sobeckého zájmu. Chce vyřešit nějaký svůj problém a vy mu pravděpodobně dokážete nabídnout řešení. Povězte mu o tom, že je jen jeden klik od toho, aby si zlepšil život.
7. Mějte neodolatelnou nabídku
Přiznáme se, tímto jsme mohli začít. Nejjednodušší způsob, jak získat konverze, je totiž mít jednoduše úžasnou nabídku. Zamyslete se proto nad tím, jestli váš produkt opravdu přináší zákazníkovi hodnotu. I když vaše nabídka není nejúžasnější na světě, přesvědčte se, že je pro návštěvníka webu užitečná a že by byl blázen, kdyby si váš produkt nekoupil. Nezapomínejte ani na kvalitní produktovou fotografii, s ní se prodává jedna radost.
8. Neodcházejte od tématu
Vyladili jste reklamu na spací pytle, jste spokojení s prokliky… které vedou na stránku o stanech. Nenuťte návštěvníky hledat produkt, kvůli kterému k vám přišli. Jakmile si nebudou jistí, že jsou na správné stránce, s největší pravděpodobností stránky opustí. Napomoct vám může například využití stejných klíčových slov v PPC reklamě, jako máte na landing page.
9. Myslete na mobilní zařízení
Mít web, který si rozumí s mobilním zařízením, je v dnešní době nutnost. Ale hodí se to tu pro jistotu připomenout, ať zbytečně nepřicházíte o konverze. Věděli jste, že celosvětově jde 70 % návštěv webu z mobilního zařízení?
4 největší chyby na landing page
Existují také chyby, kterých se můžete na své landing page vyvarovat. Tyto čtyři jsou nejčastější:
#1 Přesměrováváte veškerou návštěvnost na jednu landing page
Vstupní stránka by měla být trychtýřem, který svede lidi na cestu nákupu. Ne kbelíkem, do kterého naházíte všechno své publikum. Více vstupních stránek pro různé účely zachytí více konverzí než jedna univerzální.
#2 Obří formuláře
Obzvlášť, pokud se zákazník teprve seznamuje s vaším produktem, mohou ho různé formuláře, kde musí zadávat spoustu svých údajů, odradit. Jestli je vaším cílem získat e-mail zákazníka pro další kontakt, chtějte po něm jen to nejnutnější – kupříkladu jen e-mail, maximálně také jméno. Vždy mu nezapomeňte dát najevo, co za své údaje získá.
Berte svou landing page jako transakci – abyste z ní něco získali vy i zákazník. Pokud po zákazníkovi skrz formulář chcete příliš mnoho, odmítne transakci uzavřít.
#3 Jdete na zákazníka moc zhruta
Nesnažte se přimět k nákupu tzv. studené publikum – tedy takové, které vás ještě nezná. Landing page nemusí sloužit pouze k prodeji, cílem může být například seznámit se s vaší značkou, získat první kontakt, předat zkušenosti v e-booku nebo cokoliv podobného. Navažte vztah, prodeje pak půjdou snadno.
#4 Příliš mnoho vizuálů
Návštěvník potřebuje snadno stravitelné informace; příliš mnoho barev a obrázků zbytečně přetáhne pozornost tam, kde ji mít nechcete. Uspořádejte vizuální stránku v logickém pořadí a přitáhněte oči publika k podstatným částem landing page.
Vytvořit kvalitní landing page není jednoduché
Věříte si, že všechny předchozí body máte splněné a svého ideálního návštěvníka přesvědčíte? Vzhůru do konverzí. Nezapomeňte, že máte přibližně 8 vteřin na to, abyste ho zaujali. Přibližně tak dlouho návštěvníkovi trvá, než si landing page projede očima a rozmyslí se, jestli zůstane, nebo ne.
Jestli potřebujete pomocnou ruku, rádi vám ji nabídneme.