O tom, že byste si zasloužili dovolenou, není pochyb! Jak by se vám líbila návštěva Chile? Jasně, že chcete vyšplhat na co nejvyšší vulkán, zaplavat si v největším jezeru, plahočit se na největší vodopád… Ale kde na to získat všechnu tu energii? Nebo jste ten typ, který nepotřebuje žádné výmluvy a rovnou řekne, že jede za zážitkovou gastronomií? Co ochutnat a čemu se naopak vyhnout, radí Roberto Rojas Ortiz z Chile!
Chile se stává čím dál oblíbenější turistickou destinací. Není divu, má mnohá “nej”. Je nejdelším státem na světě a nejvyšší bod Chile Nevado Ojos del Salado je zároveň nejvyšším vulkánem na světě. Každý si přijde na své. Od údolí, přes nejsušší pouště, incké systémy cest, až po národní parky zapsané v seznamu UNESCO.
Chilané si ale také potrpí na dobrém jídle. A umí si ho užít! Své o tom ví i Roberto, který se přesně před padesáti lety v Chile, přístavním městě Talcahuano, narodil. Určitě vás, stejně jako nás, ale zajímá, co má na srdci Roberto, že? Tak se ho pojďme na pár věcí zeptat!
Ahoj Roberto. V první řadě děkuji, že jsi si udělal čas na pár otázek o vaší vynikající kuchyni. Zprvku Ti ale položím populární a oblíbenou otázku. Můžeš se čtenářům v pár větách představit?
Ahoj. Jak už jsi řekla, narodil jsem se v roce 1969 v chilském přístavním městě Talcahuano. Mnoho, mnoho let jsem studoval práva, která jsem nikdy nedokončil. A tak má kariéra začala na místě, které by možná nikoho nenapadlo. Začal jsem pracovat pro největší řetězec klubů v Latinské Americe, konkrétně v Chile a Mexiku a působil jsem tam 5 let.
V roce 2001 jsem se přesunul do Evropy, mající mizernou pracovní pozici v Anglii a Irsku. A o dalších sedm let jsem se konečně dostal do Prahy, kde jsem pracoval ve firmách orientovaných na zákazníky. V současnosti jsem nezaměstnaný, nicméně mi mnoho skutečností vyčarovalo úsměv na tváři. Ta nejdůležitější je, že jsem v Praze potkal ženu svých snů a vzal si ji. A hádejte co? Právě spolu čekáme miminko :)
Hodně mě bere kompostování, jsem zarytý fanoušek vermikompostování a záchrany světa. A doufám, že mi stejně jako mí blízcí držíte palce, abych konečně jednou vyhrál ve Sportce :D
Jak se jmenuje nejtradičnější chilský pokrm a z jakých ingrediencí se skládá?
Když nad tím teď přemýšlím, typickým pokrmem je určitě “cazuela”, tedy dušené maso se zeleninou. Může se přitom připravit z kuřecího, krůtího nebo i hovězího masa. Klasickými ingrediencemi v “cazuela” bývají brambory, mrkev, dýně, zelené fazolky, cibule a také “chuchoca”. Co to je? Řekněme, že něco jako kukuřičný prášek. A na závěr ji ozdobíme koriandrem a chilli. Věřte nebo ne, ale je to výtečný pokrm. Úplně se mi sbíhají sliny!
Jaký pokrm bych měl/a ochutnat ihned poté, co vystoupím z letadla?
To záleží především na tom, v jakém ročním období do Chile zavítáte. Jestliže vystoupíte z letadla v létě, myslím, že nejlepší a nejchytřejší volbou je osvěžující “mote con huesillo”. Přirovnal bych to ke kompotu ze sušených broskví s různými druhy obilí či zrnek (mote). Nebo si skočte pro rychlou svačinu na tzv. “empanada”.
Které pokrmy musím při třítýdenní návštěvě Chile ochutnat?
To se odvíjí nejen od vašeho rozpočtu, ale také od toho, kde se v Chile nacházíte. Nezapomeňte, že Chile je sice úzká země (v průměru 144 km), ale vše dohání svou délkou. “República de Chile” dosahuje od nejsevernějšího do nejjižnější bodu 4 329 kilometrů a to z ní dělá značně unikátní zemi. V různých částech najdete různou zeleninu, ovoce, ale i maso.
V každém případě musíte vyzkoušet smažené nebo i pečené “empanadas”. Náplň se liší a záleží, na co zrovna máte chuť a jaký máte rozpočet. Šetřílci (a možná nejen ti) by měli ochutnat empanadas plněné mletým hovězím masem, cibulí, vařeným vejcem a rozinkami (ty se jmenují “pino”) nebo ty plněné obyčejným sýrem. Jestliže se vám chce utrácet, pak se rozhodně zakousněte do těch, které jsou plněné mořskými plody a sýrem. Dnes můžete v Chile ale najít empanadas plněné snad vším, od špenátu až po krevety.
Když už budete v Chile, nezapomeňte vyzkoušet naše “completos” neboli hotdogy, které bývají plněné avokádem, rajčaty a majonézou.
Populární jsou také sendviče “lomitos”, ve kterých je takový klasický anglický rostbíf, ale z vepřového :D Kromě plátků vařeného vepřového masa si do něj můžete dát cokoliv, co máte rádi. A majonézu. Vždycky musí být s majonézou. Ochutnejte například typický “chacarero”, do kterého patří zelené fazolky.
A pokud máte opravdu omezený rozpočet, možná to bude znít divně, ale ochutnejte náš “pan” (chléb). Upřímně věřím, že neexistuje nic lepšího, než čerstvě vytažený pan z pece potřený máslem.
Jestliže nemáte hluboko do kapsy, pak rozhodně vyzkoušejte všechny mořské plody, ke kterým se přichomýtnete. A nezapomeňte ani na ryby připravované různými způsoby. „Machas a la parmesana“, “pastel de jaiba“ nebo „de ostiones“ jsou prostě a jednoduše pochoutky. Bezkonkurenčně nejlepší jsou „avalons“ (nebo také neuvěřitelně drahé „locos“). „Centolla“ (krab královský) je další lahodnou, nicméně také velmi drahou pochutinou. A když už do Chile pojedete a máte pár korun navíc, nezapomeňte ani na naše (alespoň pro nás) slavné humry z ostrovů Juana Fernándeze.
Jestliže zahlédnete cokoliv z ryb, co nese pojmenování obsahující slova „corvina“ nebo „lenguado“, nečekejte ani vteřinu a hned si to objednejte. Buďte připraveni, ochutnáte delikatesu. A neměl bych zapomenout ani na „paila marina“ nebo „caldillo de congrio“, tedy druh polévky s mořskými plody. Tu musíte ochutnat!
Jaké jídlo je tvoje nejoblíbenější?
V tento konkrétní moment bych sáhl po „porotos granados“. Hádám, že za pár minut bych změnil názor a přišel bych s nějakou jinou dobrotou :) V porotos granados najdete obří fazole, množství kukuřičné moučky (podobné polentě) a koriandr.
Jaké jídlo bys naopak nedoporučil a proč?
Nemůžu si vybavit, kdy jsem ho jedl naposledy, ale rozhodně bych se být vámi vyhnul sendviči “sandwich de potito“. Říkáme mu arse sandwich (pozn. myTimiho: doslovný překlad radši na internetu ani nevyhledávejte) a nejčastěji si ho Chilan objedná před fotbalovým zápasem ze stánku na ulici. Jaké ingredience do něj patří? Především ten největší odpad, který zbyde z vepřového masa. Silný zápach navíc zlomí i ty nejsilnější jedince. Radím vám dobře, vyhněte se mu obloukem!
Co turista neochutná, ale pro obyvatele Chile to je k večeři klasika?
Domnívám se, že mnoho turistů nemá příležitost ochutnat “sopaipillas”. A to je velká škoda! Vypadají jako langoše a vyrábějí se z dýně. Není to žádné luxusní jídlo, ale je to skvělý street food.
U nás se běžně hádáme, čí babička umí lepší svíčkovou nebo bramborový salát. Hádají se o něčem podobném i chilské rodiny?
Chilani jsou velkými fanoušky BBQ. Kultura okolo barbecue je vážně velká a mezi nadšenci tohoto typu vaření vzniká spoustu hádek. Nejčastěji se týkají toho, jak správně maso naložit, který způsob je víc “macho”, jak správně zapálit oheň, jaký druh uhlí je nejlepší použít, na jak velké kousky maso připravit, jakou solí ho posypat… mohl bych pokračovat ještě dlouho.
Všechno, co souvisí s naším BBQ, stojí za spor o to, kdo má pravdu!
Čím je podle tebe chilská kuchyně specifická?
Musím to přiznat. Téměř ke všemu přidáváme hoooodně majonézy, proto patříme dokonce k jejím hlavním spotřebitelům. A zapíjíme to litry Coca-Coly.
V Indii mají Masala Chai, v Británii si neumí představit Earl Grey bez mléka. Na Kubě byl okolo roku 1900 vymyšlen nápoj Cuba Libre a stále je populární. Existuje v Chile jakýkoliv tradiční nápoj?
Jasně! A hned několik. “Pisco sour” (za který si nárokují zásluhy Peruánci, ale koho to vlastně zajímá?), “cola de mono” a “vaina”. Populární je také nápoj “terremoto”.
Doporučil bys turistům jíst street food? Měli by si na něco dávat pozor?
Doporučil! Doporučil bych jim vyzkoušet všechno jídlo ve všech stáncích (kromě již zmiňovaných sendvičů “de potito”. Ale buďte připraveni na to, že později za street food zaplatíte určitou cenu... Na toaletě!