Co je nativní reklama?
Nativní reklama je vlastně takový chameleon. Splyne totiž s prostředím, kde je umístěná, natolik, že si čtenář ani nevšimne, že se jedná o reklamu. Bere ji jako další zprávu, novinku, zajímavost a tak podobně. Proto sklízí nativní reklama větší úspěch než klasická bannerová reklama. Reklamu totiž nemáme rádi, ale zprávy a zajímavost vyhledáváme.
Dle statistik Linearity.io se na nativní reklamu podívá o 53 % více lidí než na bannerovou. Netváří se totiž jako reklama a čtenáře zaujme svým obsahem. Přitom o 18 % více uživatelů projeví u nativní reklamy nákupní záměr (oproti bannerové). Sdělení je ke koupi navnadí nějakým zajímavým (na první pohled neprodejním) faktem nebo u nich vzbudí emoce a čtenář pak nezíská nepříjemný pocit, že mu někdo něco prodává.
Nativní reklamu by navíc sdílelo se svými přáteli a rodinou 32 % spotřebitelů, zatímco bannerovou pouze 19 %. Tato reklama zároveň zvyšuje povědomí o značce až o 82 % a míra prokliku (CTR) u nich bývá 5–10krát vyšší než u bannerové reklamy.
Nenechte se ale zmýlit. Nativní reklama se svým maskováním ŽÁDNÝM způsobem nesnaží obelhat nebo dokonce podvést spotřebitele. Jen je natolik dobře přizpůsobená okolnímu obsahu, že čtenáře neruší a ani u něj nevyvolá „reklamní slepotu“. Nativní reklama je pro čtenáře lákavá, protože je pro něj užitečná. Něco mu přináší.
Kam umístit nativní reklamu?
V rámci modelu SeeThink Do Care – který si můžete osvěžit v našem článku – je nativní reklama ideální pro zákazníky, kteří spadají do fáze See nebo Think. Cílem je především představit vaši službu nebo produkt, tedy dostat ho do povědomí uživatelů a uvést jeho výhody. Nenápadným způsobem ukáže čtenáři, proč váš produkt či službu potřebuje.
Nativní reklamě se dobře daří mezi odkazy, poutači či bannery na různé články. Ostatně sama nativní reklama je často právě odkazem na webový článek, který představuje produkt nebo službu.
Nativní reklamu můžete umístit v rámci speciální kampaně třeba do Google Ads nebo Skliku od Seznamu. Sklik vám nabízí přehledný seznam, na jakých webech můžete reklamu zobrazovat. U Googlu je sice také možné cílit na jeden konkrétní web, nemá ale žádnou přehlednou tabulku jako Sklik.
Jak vytvořit nativní reklamu?
Nativní reklama je především o dobrém obsahu, tedy textu, který čtenáře upoutá svou informační hodnotou a donutí ho číst. Nejde tu o výrazné prvky, které si snaží jeho pozornost získat „násilím“ (jako je tomu u klasického banneru).
Obrázek
Úspěšná nativní reklama se nejčastěji skládá z obrázku a textu. Obrázek zvolte tak, aby zapadl mezi ostatní obrázky v přehledu novinek nebo na jiném místě, kde bude reklama viset. Nikdy by v náhledu neměla být fotka produktu.
Titulek
Titulek by měl rovněž splývat s okolím, ale zároveň by z něj mělo vyzařovat, že po otevření čtenář najde řešení na svůj problém.
Text
Pod nadpisem se zpravidla nachází krátký text – asi jedna až tři věty. Ty by neměly nijak zmiňovat produkt nebo službu, ale lákat k rozkliknutí vyvoláním zvědavosti, dáváním rady, představením novinky, vzbuzováním emocí a tak podobně.
Až v samotném článku, do kterého jste čtenáře pomocí nativní reklamy dovedli, se snažte zákazníka motivovat k nákupu – tedy pošťouchnout do fáze „Do“.
Jakých chyb se při tvorbě nativní reklamy vyvarovat?
Pro vytvoření efektivní nativní reklamy se řiďte následujícími zásadami:
1. Nesmí působit jako reklama
Nativní reklama nesmí na lidi působit jako reklama. Pokud ano, přestává být nativní a stává se běžnou bannerovou reklamou.
2. Obsah musí mít hodnotu
Nativní reklama by měla směřovat na článek, který je skutečně přínosný. Pokud zjistíte, že si článek téměř nikdo nepřečetl nebo že návštěvníci na webu strávili jen chviličku – znamená to, že reklama sice zafungovala dobře, ale článek nebyl dostatečně kvalitní. V takovém případě musíte článek upravit.
3. Obsah by neměl být až moc prodejní
„Obsah nativní reklamy by měl být jen částečně prodejní, ale nenásilnou formou. Představíte problém a nabídnete řešení, případně lehce naznačíte, kde je možné najít další informace,“ říká šéf výkonnostního týmu Honza Venkrbec.
Nativní reklama by neměla směřovat přímo na stránku s produktem nebo službou. Jejím cílem je přivést nové uživatele na váš článek nebo landing page – tedy na stránku, která jim přinese hodnotu slibovanou v reklamě.
Příklady nativní reklamy
Pokud jste zvyklí psát blogové články, dalo by se textování nativní reklamy někdy přirovnat k psaní metatitle a metadescription.
1. příklad – Prodáváte šperky a šperkovnice:
Titulek: Vyhněte se nejčastějším chybám při skladování šperků
Text: Potrpíte si na doplňky a máte spoustu náušnic, prstenů a řetízků? Zjistěte si, jak skladovat vaše oblíbené kousky, tak aby vám co nejdéle vydržely jasné a třpytivé.
2. příklad – Vyvinuli jste a prodáváte aplikaci pro sportovce:
Titulek: Proč je při sportu důležité správné dýchání a jak ovlivní váš výkon?
Text: Nohy by mohly, ale plíce už nestačí? To je častý problém začínajících běžců. Když se naučíte správně dýchat, snadno zlepšíte svou kondici a troufnete si na větší vzdálenosti.
3. příklad – Prodáváte pečující kosmetiku nebo třeba doplňky stravy:
Titulek: Svědění hlavy můžou způsobovat lupy. Jak se jim vyhnout?
Text: Lupy jsou vlastně odumřelá kůže odpadávající z vaší hlavy. Jedná se o přirozený proces, který se ale někdy nadměrně zvýší a může působit problémy. Zkuste těchto 10 rad, jak s nimi zatočit.
Jak se měří úspěšnost nativní reklamy?
Pro měření úspěšnosti nativních reklam se vám budou hodit následující ukazatele:
1. CTR – míra prokliku reklamy
Tento ukazatel výrazně odlišuje nativní reklamy od bannerových. Zatímco klasické displayové reklamy mají CTR obvykle okolo 1 %, „nativkou“ můžete v závislosti na tématu dosáhnout 4 ale i 10 %.
Nativní reklamy zkrátka lépe přitahují pozornost. Nicméně vyšší CTR neznamená automaticky větší úspěch, protože většina uživatelů si po prokliknutí nativní reklamy nic nekoupí. Jak tedy získat zákazníky a přetvořit jejich zájem v konverzi? Musíte je opětovně oslovit například prostřednictvím e-mailového marketingu.
2. Čas na webu, scroll a prokliky na jiné části webu
Jakmile uživatele přivedete na web, můžete sledovat, jak dlouho na něm zůstávají, jak daleko se na stránce posouvají, jestli reagují na CTA tlačítka v textu nebo zda se prokliknou na jinou část webu. Zkrátka monitorujete jejich chování.
„Pokud si uživatel přečte celý článek, považujeme to za měkkou konverzi. Víme tedy, že se o téma nějakým způsobem zajímá a můžeme mu následně nabídnout prodejní reklamu,“ říká Honza Venkrbec.
Honza na závěr dodává: „Měření poskytuje trošku jiný pohled na nativní reklamy. Klienti totiž často očekávají okamžitý výkon (kdo taky ne), a můžou mít pocit, že jim nativní reklama nepřinese žádné výsledky. A proto ji často ani nechtějí. Výkon se sice u nativní reklamy neprojeví okamžitě, ale vy si alespoň získáte návštěvníky, kteří přijdou na váš web. Výkon z nich získáte, ale později.“
Tip: Podívejte se, jak pracují PPC agentury a jak děláme PPC marketing v myTimi.
Nevíte, jak na to?
Pokud si na vytvoření kampaně s nativní reklamou netroufáte, napište nám. Máme zkušenosti s reklamou na Googlu i Seznamu a víme, co na zákazníky platí. Zvládneme prodejní text zaobalit tak, aby působil zcela přirozeně. Ostatně všechny příklady výše jsme sami vymýšleli.