Někteří si uvědomují a dokáží ocenit hodnotu svého času více, než jiní. Úkoly plní efektivně a i díky delegování jsou produktivnější. V myTimi jsme se rozhodli, že těmto osobám položíme pár otázek a zjistíme, v čem spočívá jejich úspěch v daném oboru.
A koho jiného bychom se měli zeptat na delegování úkolů, než lektora osobní produktivity Daniela Gamrota.
Děkujeme Dane, že jste si udělal čas na pár našich otázek. Můžete se čtenářům v pár větách představit?
Děláte mě trochu nešťastným. Většinou se snažím tuto část vždy přeskočit, ale řekli jste si o to sami. Žiji v Praze, je mi 35 let a cítím se, teď vás možná překvapím, na pětatřicet:)
Jsem realista, nelétám v oblacích ani se dobrovolně nekoupu v blátě. Před pár lety jsem se naučil řešit problémy a o tom celý život podle mého názoru je. Nikoliv o hledání cesty k absolutnímu štěstí (to by mě umořilo), ale o překonávání překážek.
A má práce? Podporuji lidi v osobní produktivitě. Nejen v tom, aby dělali správné věci, ale především aby je dělali ve správný čas a správným způsobem. Ať už je to formou školení, workshopů či konzultací. Občas také něco napíšu nebo spustím malý projekt spojený, jak jinak, než s produktivitou.
Co pro vás delegování znamená a jak moc je pro vás důležité?
Kdysi jsem pracoval jako IT konzultant a nezbývalo mi nic jiného, než svou práci delegovat. Z celého srdce jsem to nenáviděl a také kvůli tomu jsem se rozhodl pro práci na volné noze. A teď, světe div se, začal jsem zvesela delegovat :)
Přišel jsem na to, že víc hlav víc ví a víc rukou víc udělá. Potřeboval a chtěl jsem mít více času na sebe, rodinu a důležitou práci.
A jestli je pro mě delegování důležité? Kdyby nebylo zbytí, obešel bych se bez něj. Ale proč bych to dělal, když je s ním život krásnější a jednodušší.
Jak moc se dá práce na vaší pozici delegovat?
Otázkou spíše je, kolik práce ze své pozice delegovat chci. Má práce mě naplňuje a baví. Vybudoval jsem byznys model, který mi aktuálně dovoluje delegovat zhruba 20 % práce. Školení a konzultací se totiž nehodlám vzdát.
Má kamarádka se nedávno dostala do obtížné zdravotní situace. Chtěla zachovat svůj byznys, zároveň cítila potřebu věnovat se rodině a postarat se o ni. Nakonec musela delegovat velkou procentuální část své práce. Zdravotní potíže by mě tedy pravděpodobně donutily delegovat více úkolů na druhé.
Které úkoly nechcete řešit a rovnou je delegujete?
Deleguji primárně 4 typy úkolů:
- Vlastně cokoliv, co nemusím dělat a lidé mě u toho neočekávají.
- To, co nedělám rád a opravdu to může udělat kdokoliv jiný.
- Učím se delegovat pochůzky, vyzvedávání, zařizování ve městě, rozsáhlejší vyhledávání informací na webu, žehlení, vaření, nakupování…
- A abych nezapomněl, také činnosti, které umí jiní lépe a já bych se je musel učit: grafiku, revize textů, překlady, oblékání a mnoho dalšího.
Jaké úkoly a činnosti jsou pro delegování vhodné a jaké ne?
Dnes už to vnímám tak, že delegovat můžete opravdu cokoliv. Záleží samozřejmě na vaší situaci, dovednostech a prioritách.
Jakou hodnotu má pro vás hodina?
Je to hodina. Čas, kdy mohu prcka učit skládat kostky LEGA na sebe. Nebo si jít zaběhat. Šedesát minut, které už nikdy nevrátím. Je to trošku hlubší.
Pokud to chcete na peníze, tak je to různé. Třeba za konzultace si účtuji cca 3 500 Kč bez DPH. Ve finále jde stejně ale o to, že se ta “hodina” stane jen jednou a nikdy už se nebude opakovat.
Domníváte se, že si času vážíte více než lidi ve vašem okolí?
Je pravda, že nad tím asi přemýšlím více, než mnoho lidí v mém okolí.
Je třeba ale podotknout, že to je spíš o návycích, které jsem do sebe tak trošku násilím dostal. Chci se totiž věnovat hlavně tomu, co je pro mě důležité. A tvrdě na tom pracuji. Nepřemýšlím nad každou strávenou minutou v práci či mimo ní. Ale běžně, řekněme na týdenní bázi, zvažuji, jak nejlépe investovat svůj čas.
Proč je dle vašeho názoru důležité znát hodnotu svého času?
Už jsem na to asi odpověděl. Je to věc, kterou nevrátíte. Peníze zase vyděláte. Čas “řekne sbohem” a je pryč.
Ale pozor, příliš nad tím nepřemýšlejte a raději jednejte. Hodně lidí v dnešní době sáhodlouze přemýšlí o tom, jak využít svůj čas na maximum. A spousta věcí jim pak paradoxně uteče.
Proto si pokládám raději otázku “Co pro to mohu udělat a jak?” spíše než “Proč?“
První způsob je totiž akčnější.
Co musí člověk/virtuální asistent, na kterého úkol delegujete, splňovat?
To hodně záleží na charakteru úkolů. Ale pokud bych to měl brát obecně, tak je to prosté. Musí být spolehlivý.
Jaké jsou přínosy delegování, ať už pro celou organizaci, manažera nebo pracovníky?
Delegováním učíte své okolí. Sami získáváte čas a energii na věci, ve kterých jste dobří. Nebo které jsou opravdu důležité a mají významnější dopad na výsledek.
Jestli vám něco doporučit, pak do vyhledávače zadejte “delegation advantages”. Většinou je to pravda.
Proč jste se rozhodl využít službu myTimi, co jste na ni v poslední době delegoval a jak jste byl s výsledkem spokojen?
Že vy chcete slyšet, že jste báječní? Neumím lhát. Takže ano, jste :)
Pokud si dobře vzpomínám, dozvěděl jsem se o o vás přes můj blog. Napsal jsem totiž článek o asistentech a někdo mi do diskuze napsal o službě myTimi.
Zadal jsem úkol Timíkům a následně dal výpověď všem svým virtuálním asistentům. Protože jste mi zařídili trvalý pobyt, parkovací kartu, vytiskli materiály, našli místo, kde mi zkrátí závěsy, objevili boží Muay Thai tělocvičnu, zajistili lektora angličtiny, zrevidovali články a pomohli velkou měrou k výhodnému prodeji auta.
To vše hravě, bezbolestně, profesionálně a hlavně spolehlivě. O to mi šlo :)