Fakta hovoří jasně. Podle statistik za rok 2022 je v České republice 4,75 milionů uživatelů sociálních sítí ve věku 16–64 let. V průměru 18 % Čechů získá práci díky sociálním sítím. K hledání práce využívají sociální sítě zejména lidé do 24 let. Jinými slovy, pokud chcete být vidět a oslovit potenciální zaměstnance nebo zákazníky, sociální sítě jsou skvělým způsobem, jak toho docílit.
Proč používat sociální sítě k oslovení potenciálních zaměstnanců
Nestačí vám čísla? Přečtěte si další výhody používání sociálních sítí k získání zaměstnanců:
- Je to skvělý způsob, jak propagovat a prezentovat firmu jako atraktivního zaměstnavatele a vybudovat tak employer brand awareness, tedy značku zaměstnavatele. Sdílejte hodnoty společnosti, její kulturu i výhody, které by mohly přilákat potenciální uchazeče.
- Přes sociální sítě se můžete snadno spojit s dalšími profesionály v oboru. Díky tomu máte možnost získat doporučení na kandidáty, kteří mají potřebnou kvalifikaci a zkušenosti pro pozici, kterou právě obsazujete.
- Možnost navázání kontaktu i s pasivními kandidáty, kteří aktuálně neusilují o změnu zaměstnání a nehledají nabídky práce. Ale právě oni možná mají dovednosti a znalosti, které hledáte a vy pro ně můžete být ideální zaměstnavatel.
- Personalisté mají možnost se přes sociální sítě dozvědět více o kandidátech, nad rámec toho, co uvádí ve svých životopisech. Na sociálních sítích mnoho lidí sdílí své osobní zájmy, zážitky a koníčky. To vám může poskytnout komplexnější pohled na každého kandidáta a zároveň vyhodnotit, jak dobře by zapadl do firemní kultury.
- Nižší náklady na získávání uchazečů. Díky sociálním sítím můžete komunikovat s potenciálními kandidáty zdarma. Zároveň je komunikace snadná a rychlá, díky tomu se zkrátí celkový čas náborového procesu.
4 tipy, jak na to
Máme pro vás pár tipů, které vám pomůžou efektivně využívat sociální sítě pro oslovení potenciálních uchazečů.
1. Vyberte relevantní platformu, kde inzerovat nabídku práce
Ne pro všechny nabídky práce se hodí všechny platformy. Proto před tím, než začnete sdílet nabídky práce, zvolte takové sociální sítě, které jsou relevantní pro vaše odvětví.
Důležité je také identifikovat svého ideálního kandidáta pro danou pozici a určit, na jakých platformách bude trávit svůj čas. Pokud například obsazujete pozici grafického designéra s největší pravděpodobností najdete svého ideálního kandidáta na instagramu nebo dalších platformách založených na vizuálu. Jací potenciální uchazeči se pohybují na různých platformách?
- Facebook využívají takřka všechny demografické skupiny v produktivním věku. Je tedy vhodný pro oslovení široké veřejnosti.
- Instagram je ideálním místem, kde narazit na umělecké duše, které se věnují fotografování, designu a dalším obdobným profesím.
- Na LinkedInu se pohybují profesionálové z různých oborů a lidé, kteří aktivně hledají zaměstnání. LinkedIn je vhodný pro oslovení konkrétních kandidátů.
- Twitter je oblíbenou sítí pro lidi, kteří mají názor a rádi debatují. Mezi uživatele patří především mladší generace a odborníci z nejrůznějších oborů.
- TikTok je vhodnou platformou, pro oslovení mladších uchazečů. Zejména pak generace Z a mileniálů.
2. Vybudujte employer brand
Proč je tak důležité budovat značku dobrého zaměstnavatele? Podle průzkumu společnosti Randstad z roku 2021, se ukázalo, že 50 % respondentů by nepracovalo pro společnost se špatnou pověstí, ani kdyby jim zaměstnavatel zvýšil plat.
Co všechno vám může pomoct vybudovat silný online profil zaměstnavatele?
- Sdílejte firemní hodnoty, kulturu a vizi.
- Zjistěte a komunikujte, proč u vás lidé rádi pracují.
- Propagujte zaměstnanecké výhody, které nabízíte. Inspirujte se a zjistěte, jaké čtyři firemní benefity ocení každý zaměstnanec.
- Sdílejte momenty z akcí, které pro své zaměstnance pořádáte.
Tip: Přečtěte si 5 tipů, jak na komunikaci na sociálních sítích.
3. Vytvořte skupinu ambasadorů
Chcete oslovit ještě širší skupinu uživatelů? Oslovte své zaměstnance a vytvořte z nich ambasadory vaší značky. Co takoví ambasadoři dělají? Využívají vlastní účty ke zviditelnění společnosti.
Ambasadory by se měli zaměstnanci stát dobrovolně. Jedině tak bude obsah autentický a uvěřitelný. Zároveň je potřeba společně stanovit pravidla pro sdílení obsahu, která by však neměla být příliš omezující – cílem je pravdivý a přirozený obsah.
Díky ambasadorům mají také potenciální kandidáti příležitost komunikovat se současnými zaměstnanci. Jde tak o další způsob, který umožňuje uchazečům zjistit více informací o společnosti a může jim pomoct při rozhodování.
4. Inzerujte nabídky práce
Konečně se dostáváme k jádru věci. Dejte lidem vědět, že sháníte nového člena týmu. Je dobré si uvědomit, že inzerce na sociálních sítích se poměrně liší od té klasické na kariérních webech. V čem je jiná? Lidé na sociálních sítích chtějí krátké, jasné a stručné sdělení, proto s textem, který uvádíte v klasickém inzerátu, na facebooku nebo jiné síti nepochodíte.
Tady je pár tipů, jak na inzerci pozic, které nabízíte:
- Využijte obrázek, video nebo claim, který uživatele osloví.
- Nevypisujte podrobně celý popis pozice. Stačí chytlavý úvodní text s odkazem na konkrétní inzerát.
- Používejte emotikony nebo odrážky, díky tomu text opticky „rozbijete“ a pro čtenáře bude přehledný.
- Vyzkoušejte display kampaně, které cílí primárně na juniorní uchazeče.
Tip: Přečtěte si více o kampaních na sociálních sítích.
Jak by měl vypadat příspěvek s nabídkou pracovního místa, který lidi zaujme? Odpoví naše Content Managerka
Aneta Hamšíková
Pokud chcete zaujmout, můžete náborový příspěvek doplnit o meme, kterým vtipně danou pozici představíte. Pohrát si můžete i s hláškami ze známých filmů a seriálů. Skvěle funguje i inzerát, ve kterém představíte člena týmu a v závěru se zmíníte, že hledáte podobně nadaného kandidáta.
Chcete oslovit uchazeče pomocí sociálních sítí?
Asi si teď říkáte, proč sociální sítě k náboru nových zaměstnanců nevyužíváte už dávno. Jenže každá mince má dvě strany. Přestože je to skvělý nástroj, jak oslovit potenciální uchazeče, tak vybudovat employer brand na sociálních sítích, je běh na dlouhou trať. U nás v myTimi vám s tím ale rádi pomůžeme. Poradíme vám nejen, jak na HR marketing, ale zajistíme i správu vašich sociálních sítí.