Náborové video jako součást efektivního personálního marketingu
Až 80 % všech informací vnímáme zrakem a video, jako jedna z mála forem obsahu, stimuluje nejen náš zrak, ale i sluch. Umí vyvolat emoce, proto je mnohem lépe zapamatovatelné než třeba text. Vždyť i na sociálních sítích vládnou krátká několikasekundová videa a YouTube je po Googlu hned druhou nejnavštěvovanější stránkou na světě.
Pokud tedy potřebujete nabrat nové kvalitní zaměstnance, náborové video může být efektivní způsob, který osloví tu správnou cílovou skupinu. Můžete pomocí něj totiž přímo ukázat prostředí vaší firmy a náplň práce dané pozice. Video zkrátka řekne mnohem více než tisíc slov, a pokud do něj dostanete i kapku humoru, bude se šířit internetem rychlostí blesku.
Proč se vám (ne)vyplatí?
Vyplatí se tvorba náborového videa všem? Záleží, jaké uchazeče hledáte. Podle výzkumu společnosti Career Builder mají pracovní nabídky s videem o 12 % více zobrazení a až o 34 % vyšší počet žádostí než ty bez videa. Pokud na druhou stranu hledáte osoby staršího věku, které se na internetu moc nepohybují, video se pravděpodobně nevyplatí. Jaké další výhody a nevýhody má video v rámci personálního marketingu a budování značky zaměstnavatele?
Výhody náborového videa:
- Osobní a autentický dojem – videem o své firmě řeknete mnohem víc než pouhým inzerátem.
- Vyšší dosah a více uchazečů – ze statistiky společnosti Brightcove vyplývá, že lidé většinou reagují ihned poté, co zhlédnou video na sociální síti. Navštíví například web a hledají více informací.
- Budování značky zaměstnavatele neboli employer brand – zvýšíte konkurenceschopnost na trhu a získáte kvalitní uchazeče.
- Přilákáte mladé lidi – ty se totiž na internetu pohybují nejvíce.
Nevýhody:
- Časová náročnost – když už video, tak profesionální. Příprava, natáčení a postprodukce ale zabere hodně času.
- Finanční investice – kvalitní technika, střih, kameramani, zvukaři, osvětlovači a mnoho dalšího může být velká finanční investice, na druhou stranu vám video z dlouhodobého hlediska může ušetřit náklady za nábor. Ale taky nemusí.
3 tipy, jak na náborové video + ukázky těch nejlepších
Pokud o náborovém videu přemýšlíte, máme pro vás pár tipů, se kterými dosáhnete co nejlepšího výsledku.
1. Tohle si ujasněte, než začnete
Co od videa vlastně očekáváte? Než se do tvorby pustíte, ujasněte si následující:
- Cíl – co by mělo video především ukazovat a co by si z něj měl divák odnést?
- Tón komunikace – měl by korespondovat s vaší firemní kulturou a zároveň oslovit cílovou skupinu.
- Výhody – proč by u vás měli lidé pracovat? Ukažte, co vás odlišuje a jaké benefity u vás zaměstnanci mohou získat.
Tip: Zjistěte, jaké jsou 4 nejžádanější firemní benefity.
2. Vyprávějte příběh
Sepište si hrubý scénář nebo alespoň svou představu, která bude sloužit pro scénáristu a dramaturga. Video by mělo zábavně nebo alespoň výstižně představovat vaši firmu a konkrétní pozici, na kterou hledáte posily. Lidé milují příběhy, takže zkuste vymyslet takový, ve kterém se ostatní najdou. Pokud toto zadání svěříte do rukou profíkům v oboru, určitě dostanete skvělý výsledek.
3. Herci vs. zaměstnanci
Popřemýšlejte nad tím, zda budou ve vašem videu účinkovat skuteční zaměstnanci nebo herci. Oboje má totiž své výhody i nevýhody. Se zaměstnanci bude video pravděpodobně působit důvěryhodněji, ale natáčení se s nimi může protáhnout. Hercům sice budete muset zaplatit, na druhou stranu mohou podat skvělý výkon, který vaše video povznese do výšin. Recenze zaměstnanců nicméně zachovejte pravdivé, i když zazní z úst herce.
Tip: Mohly by vás zajímat další tipy, jak vybudovat atraktivní značku zaměstnavatele.
Jak může náborové video vypadat? Tahle se podle nás povedla
- Staňte se řidičem autobusu v DP Praha !
- Nejlepší jdou za námi! Přidej se k Effectix.com!
- Hledáme accounta: Otevřená zpověď Petra Rubáše
Jak náborové video propagovat?
Skvělé náborové video je sice základ, bez propagace by se ale nedostalo tam, kam má. Zeptali jsme se našich PPC specialistů, kteří mají s náborovými kampaněmi bohaté zkušenosti:
Co by z hlediska propagace doporučil firmám náš Digital Marketing Director, Honza Venkrbec, které chtějí pomocí videa zefektivnit nábor zaměstnanců?
Jan Venkrbec
Především je nutné se zamyslet, na koho cílíme. Podle toho určíme optimální reklamní kanály, tedy kam video kampaň umístíme. Podle toho by se mělo stylizovat i samotné náborové video. Pro specializované, IT nebo manažerské, pozice hledejte kandidáty na LinkedIn a YouTube. Pro běžnější pozice využijte možnosti Meta reklamy, případně Sklik a YouTube. Video by mělo být dynamické, ideálně s hudbou, stručné a výstižné. A to hlavní, mějte co nabídnout! Kafe zdarma a přátelský kolektiv už nikoho neohromí.
Pomůžeme vám s HR marketingem
Věděli jste, že 75 % zájemců o práci vyhledává informace o firmě ještě před tím, než se do výběrového řízení přihlásí? Proto je důležité budovat employer brand, aby se uchazeči o vaše volné pozice přímo rvali. V myTimi vytváříme náborové kampaně, které vám přinesou stovky životopisů už během prvního měsíce, a to od 30 Kč za CV. Neváhejte se nám ozvat pro nezávaznou nabídku.