Projekt BezPrace.cz pomáhá najít cestu z nezaměstnanosti
Koronavirus s sebou přinesl spoustu obtíží. Jednou z nich je, že se často lidé kvůli těmto nepředvídatelným okolnostem ocitli bez práce. Proto máme obrovskou radost, že se můžeme spolu se společnostmi StartupJobs a Miton podílet na projektu BezPrace.cz, který si dal za cíl právě těmto lidem pomoci. Pojďte
4 tipy, jak napsat životopis: Je to výzva!
Víte, že více než 75 % zaslaných životopisů končí odmítnutím, aniž by daly svému autorovi šanci vylepšit skóre u osobního pohovoru? Přesto až 60 % lidí nevěnuje dostatečný čas tvorbě životopisu nebo neví, jak má vlastně dobrý životopis vypadat. Při jeho tvorbě na nás totiž čeká hned řada nástrah.
Přední personalisté přiznávají, že mezi důvody k zamítnutí životopisu může patřit například jeho nevhodná délka, vynechání důležité položky, ale i neprofesionální e-mailová adresa. Častým nedostatkem bývá také fakt, že pod precizně a trochu neprůhledně pojmenovanou pozicí chybí popis náplně práce a nikdo se tak ani nedozví, co uchazeč vlastně dělal.
1. Méně je více
Nepiště o každé brigádě, které jste během svého života absolvovali, když nijak nesouvisí s pozici, na kterou se hlásíte. Pro administrativního pracovníka pravděpodobně nebude relevantní, že v 18 letech pracoval v klubu za barem. Navíc personalisté nemají na čtení každého životopisu dvě hodiny – ušetřete jim čas, buďte struční a udržte životopis maximálně na jeden nebo dva listy.
Na druhou stranu informace nevynechávejte. Když uvedete pouze název firmy, nevezme si z toho personalista nic. Byli jste na manažerské pozici, nebo na neplacené stáži jako člověk pro všechno?
2. Hlídejte si pravopis
Dodržujte pravidlo čtyř očí – dejte svůj životopis na kontrolu někomu, kdo vám dokáže dát relevantní zpětnou vazbu a opraví případné chyby.
3. Nelžete
Může se to zdát jako samozřejmost, ale často tomu tak není. Nesnažte se zveličovat nebo přehánět své schopnosti, později se vám to může vymstít.
4. Dodržujte logickou strukturu životopisu
Osobní údaje patří hned na začátek. Dejte personalistům vědět, kdo jste a jak vás mohou kontaktovat. Plusové body vám může přinést fotografie, ale pouze v případě, že se dá považovat za profesionální – fotku z party si odpusťte. Váš zdravotní stav, počet dětí a partnerů nemusí nikoho zajímat a do životopisu je nepište.
Vzdělání zařaďte hned po osobních údajích jen v případě, že jste čerstvým absolventem nebo studentem. Jinak dejte přednost pracovním zkušenostem. Napište jen nejvyšší dosažené vzdělání spolu s titulem a rokem ukončení, svou základní školou nikoho nezaujmete. Pokud jste studentem, uveďte, na jaké škole a oboru. Plusové body v této kategorii „naženete“ zajímavými kurzy nebo workshopy, které jste absolvovali.
Pracovní zkušenosti přehledně strukturujte, ideálně do odrážek. Seřaďte je od nejnovějších až po ty nejstarší. Uveďte firmu, konkrétní pozici, na které jste pracovali, a také dobu, po kterou jste ji zastávali (stačí napsat měsíc a rok začátku a případného konce pracovního vztahu). Plusové body tu získáte, pokud uvedete důležité aktivity, které jste zastávali a které jste se naučili, nebo své úspěchy.
Mezi další dovednosti a znalosti se řadí řidičský průkaz, jazykové dovednosti, počítačové znalosti a podobně. Najděte na sobě to nejzajímavější a vynechte takové dovednosti, které jsou v dnešní době už běžné či téměř samozřejmé (uživatelské užívání internetu, Excelu a tak dále).
K vytvoření dobrého prvního dojmu zkrátka nestačí stáhnout první dostupný vzor životopisu na internetu, který v deseti minutách vyplníme a rozešleme. Naopak, tvorba životopisu dokáže být občas věda.
A právě tady přichází vhodná chvíle pro projekt BezPráce.cz. Přední HR specialisté se rozhodli vyrazit lidem bez práce na pomoc a přiložit ruku k dílu.
Napište ten nejlepší životopis pod taktovkou profesionálů
Všem, kteří se vlivem nedávných událostí nečekaně ocitli na trhu práce, nabízí BezPrace.cz unikátní příležitost zvýšit svoje šance na brzké navrácení do pracovního procesu. Návštěvníci webu sem mohou vložit svůj profesní životopis, který bude poté zanalyzován HR profesionály. Ti ke každému zaslanému CV poskytnou užitečnou zpětnou vazbu spolu s tipy pro jeho vylepšení. Výsledné CV je pak možné na stejném webu rovnou zveřejnit a použít při hledání práce – stačí jednoduše zaslat odkaz potenciálnímu zaměstnavateli.
Zní to jako něco, co právě teď oceníte vy nebo někdo ve vašem okolí? Pak se koukněte na stránky projektu, projekt už začíná!
Timi tip: Jaká je budoucnost práce? Podle všeho více home office a outsourcing. Ať už hledáte zaměstnání nebo zaměstnance, koukněte se, jak funguje virtuální asistence a co všechno lze již outsourcovat.