Zasloužíte si vědět, kdo řeší vaše úkoly všeho druhu s velkou vervou a chutí. Rozhodli jsme se, že vám každý týden přineseme jeden rozhovor s virtuálním asistentem, kterého interně s radostí nazýváme timík. Ano, vážně! Timík, timíci, timíkování, timíkovat, timibuilding jsou slova, která běžně používáme.
Michal je společně s Ondrou výjimkou v jinak ženském kolektivu. Je s námi od poloviny března a prozradil nám, že ze všeho nejraději má svou přítelkyni Karol. Tohoto nadšence do cestovaní baví vedle hry na kytaru také skládání písniček a zpěv.
Když ses na pozici timíka hlásil, jakou jsi měl představu?
Celá myšlenka mi přišla obrovsky zajímavá a říkal jsem si, že pokud bych se do myTimi dostal, tak by mi náplň práce mohla vyhovovat, protože si pro sebe, a občas pro ostatní hodně věcí zařizuji. Hlavně mě zařizování baví!
Splnily představy tvé očekávání? Jak moc se tvoje práce reálně liší od toho, jak sis náplň práce timíka představoval?
V podstatě ano. Přemýšlel jsem nad tím, že se lidem nechce chodit na úřady, rádi si nechají poradit a shánějí informace. Moje představy byly hlavně okolo pomáhání s cestováním a vyhledáváním informací.
Co mě ale opravdu překvapilo byl rozsah a různorodost úkolů, které vypracováváme. Například mě vůbec nenapadlo, že jednou budu zařizovat rodičovský příspěvek, nechám pro klienta nařezat z fošny prkénka podle přesných rozměrů v OBI nebo budu zjišťovat informace ohledně zaměstnaneckých víz do USA.
“Co mě ale opravdu překvapilo byl rozsah a různorodost úkolů, které vypracováváme.”
Co musí timík umět?
Musí umět přemýšlet komplexně, umět se rozhodovat za sebe i za klienta, musí mít logické uvažování, selský rozum a všeobecný přehled. A co mi přijde nejdůležitější – musí to mít v sobě přirozeně.
Jaká je tvoje pracovní doba?
Od 9 do 17:30. Občas trochu dýl :-)
To mi zní tak, že jsi člověk, co si raději přispí a pak to dohání po večerech...
Že bych byl ranní ptáče, to se úplně říct nedá :-). To je pravda. Nicméně od 9 začínáme svůj pracovní den všichni kromě dispečera a OPM (Operations manager). Ti chodí dřív.
Co je první věc, kterou v práci ráno uděláš?
Řeknu “dobré ranko” :-), po zapnutí PC si projedu, co mě daný den čeká, určím si priority úkolů a zkusím u těchto úkolu odhadnout, kolik času mi zaberou. Tím si spočítám celkovou kapacitu za den a zjistím, jestli ještě zvládnu další úkoly, nebo ne. Tohle všechno pak proberu během pár minut s OPM Aničkou a pustím se do práce.
Stalo se ti někdy, že jsi nevěděl, jak úkol uchopit? Obrátil by ses na Aničku, nebo někoho jiného?
Občas se to stane, takže si zadání přečtu ještě jednou. Když si nejsem jistý, tak se obrátím na Aničku nebo na dispečera, který úkol komunikoval, a proberu to s nimi. Zabere to pár minut.
S kolika úkoly denně lidem pomůžeš?
To záleží na náročnosti úkolů a na tom, kolik času mi jednotlivý úkol zabere. Průměrně je to tak 10 až 15 lidí denně.
Který úkol ti zabral nejvíce času?
Hodně času zabere vypracování cestovního itineráře, a to především v okamžiku, kdy děláme podrobný itinerář na více než 14 dní dovolené. To znamená včetně popisků, praktických informací, vyhledávání letenek a ubytování, doplnění o mapy atd. Všechno plánujeme tak, aby cesta měla návaznost na jednotlivá místa a celé to dávalo smysl. Pak to zabere hodně času. Klidně 10–20 hodin.
“Všechno plánujeme tak, aby cesta měla návaznost na jednotlivá místa a celé to dávalo smysl.”
Kam chodíš na oběd?
Nejčastěji je to Krušovická Šalanda. Potom občas Banh-mi-ba, Dhaba Beas a Burrito Loco. V létě chodíme hezky ven na Karlínské náměstí a máme oběd formou pikniku. To mě baví :-).
Tomu rozumím. Zní to tak, že jste dobrá parta. Sedli jste si od začátku?
Určitě :-). Už na zkušebním dni, když jsem se do myTimi hlásil, jsem měl dobrý pocit. Myslím, že od začátku tu máme zdravé jádro a jsme parta. Je pro mě důležité, kdo jsou moji kolegové, a jsem za ně rád.
Co zajímavého jsi plnil tento týden?
Zjišťoval jsem informace ohledně příspěvku pro děti trpící ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder, porucha pozornosti s hyperaktivitou, též hyperkinetická porucha, HKP).
Kdo tě v kanceláři plné timíků nejvíce inspiruje?
Z celého týmu to je CEO Honza, OPM Anička a pak timík Radka. S Radkou si velmi často vyměňujeme názory a vzájemně si pomáháme.
Foto: Michal s Radkou
Co bývá tvá poslední práce, než vypneš počítač?
Baví mě čísla. Vytvářím si vlastní tabulku, která mi počítá strávený čas a částku za úkol. Zároveň tam i vidím, jak moc jsem se flákal. Takže všechny tyhle svoje čísla sleduju a občas mi udělá radost, kolik jsem toho stihl.
Inspiroval jsi jiné timíky? Používá někdo další tvou tabulku?
S myšlenkou psát si tabulku, co děláme “každou minutu” v práci, přišla kolegyně Lenka. Takže nechci, aby to znělo, že jsem tu tabulku vymyslel já. Je to její masterpiece. Spíš mě to hrozně zajímalo a vytvořil jsem tu tabulku tak, že mi pomáhá, a výrazně jsem díky tomu zefektivnil svoji práci.
Snažím se na ní furt něco zlepšovat. Vlastně mě většina timíků poprosila, abych jim tabulku poslal, že ji začnou používat taky, protože tam mám hodně přednastavených vzorců, které mi všechno počítají samy.
Co tě na práci baví?
Různorodost a barevnost úkolů, které u nás děláme. Baví mě, že někteří klienti přejdou do větší a pravidelné spolupráce. Naše úkoly totiž neberu ve stylu “tohle chci a tohle teď udělej”, ale beru je jako spolupráci, která by měla být win-win pro obě strany. Klientovi ušetříme čas a zbavíme ho starostí. My se například naučíme něco nového a zlepšujeme se v opakovaných úkolech. Celá myšlenka mi pak dává smysl a vážně mě to baví.
Jak rychle ti ubíhá pracovní doba?
Víc, než když jsem dělal 200–300 sendvičů denně ve fastfoodu v USA, takže fakt hodně :-).