Výhody zbožových srovnávačů
V Česku máme nejvíce e-shopů v přepočtu na obyvatele, ale přiznejte se, koho z vás baví je procházet a hledat nejlepší nabídku zboží, které zrovna potřebujete? Myslete na to, že zákazníci jsou netrpěliví. Nechtějí trávit půl dne s 20 záložkami prohlížeče, ve kterých pátrají po spolehlivém a cenově výhodném řešení svého problému.
Odtud také pramení uživatelská popularita zbožových srovnávačů, jako je Zboží.cz nebo Heureka. Kromě porovnávání cen nabízí i výčet dalších výhod jednotlivých e-shopů (jako je třeba doprava zdarma), informace o spolehlivosti dodavatele a uživatelské recenze. Všechno přehledně na jedné obrazovce a jasné na první pohled.
A cílem prodejců je tedy pochopitelně zobrazit se ve zbožovém srovnávači mezi prvními nabídkami a nalákat co nejvíce zákazníků ke koupi produktů právě na svém e-shopu. Pro řadu z nich je to jeden z nejkonverznějších kanálů.
Proč na nich být?
Otázka spíše zní: Proč na nich nebýt? Vedou totiž ke:
- zvýšení viditelnosti,
- dosahu produktů,
- získání nových zákazníků
- nebo zvýšení konkurenceschopnosti.
Zároveň získáte relativně hodně muziky za málo peněz. Umisťování produktů do srovnávačů totiž funguje na principu ceny za proklik – neplatíte tedy za vystavení produktu jako takového, ale za jednotlivá kliknutí uživatelů právě na vaši nabídku. Pokud tedy vaše nabídka nikoho nezaujme, nic tím neproděláte.
Zbožové srovnávače v Česku
Srovnávače zboží můžeme rozdělit na 2 hlavní tipy:
1. Srovnávače jako Heureka, Zboží.cz nebo i Google nákupy, kde uživatelé nejčastěji ví, jaký konkrétní produkt chtějí (například iPhone 13) a hledají spolehlivého prodejce, který ho nabízí za dobrou cenu.
2. Srovnávače připomínající spíše katalogy určitého zboží – jako je Glami, Favi, Bonami, Biano apod. – kam chodí uživatelé, kteří hledají typ produktu (například konferenční stolek nebo společenské sako), ale neví přesně který. Vybírají si tedy nejen na základě důvěryhodnosti prodejce a ceny, ale i atraktivity samotného produktu.
Jak zbožové srovnávače fungují?
Prvním krokem je pochopitelně shromáždění informací o produktech. Srovnávače získávají data od e-shopů, které jim poskytují informace o svých produktech prostřednictvím tzv. produktových feedů (což jsou v podstatě katalogy produktů v elektronické podobě). Tyto feedy jsou obvykle ve formátu XML nebo CSV a obsahují důležité informace o každém produktu, jako je název, cena, popis, obrázek a odkaz na stránku produktu.
Každá položka v produktovém feedu tedy reprezentuje jeden produkt a atributy, které tento produkt specifikují. Potíž je ovšem v tom, že každý zbožový srovnávač má jiné požadavky na to, jaké informace a v jaké podobě má feed obsahovat – o tom ale až dále.
Jakmile srovnávač zařadí produkty do správných kategorií a podkategorií (podle toho, jak podkategorii vyplníte ve feedu), aby je uživatelé mohli snadno najít, může je mezi sebou začít porovnávat. A to na základě různých kritérií, jako je cena, popularita, hodnocení nebo dostupnost zboží a spolehlivost e-shopu.
Podle nich porovnávač zboží vyhodnotí, jaké jsou pro uživatele nejvýhodnější nabídky. Ty následně přehledně prezentuje prostřednictvím přívětivého a intuitivního uživatelského rozhraní.
Tip: Srovnávače můžete využít i pro rychlou analýzu konkurence při tvorbě ceny produktů.
Jak se srovnávači pracovat?
Prvním krokem je vytvoření zmiňovaného produktového feedu, a to pro každý srovnávač zvlášť. A hned tady nastává kámen úrazu. Nejčastějším problémem při práci s feedy totiž bývají kategorie. Ty, které máte na e-shopu, totiž mnohdy neodpovídají kategoriím ve srovnávačích. Proto je potřeba ve feedu uvést kategorie, do kterých chcete, aby srovnávač zboží zařadil.
Pro vytvoření jednotlivých feedů vám skvěle poslouží nástroje jako je Mergado nebo Conviu. Jejich pomocí z jednoho hlavního e-shopového feedu vytvoříte právě i další pro jednotlivé srovnávače zboží.
Dále se práce se zbožovými srovnávači liší podle toho, zda se jedná o výše zmiňovaný 1. typ (jako Heuréka) nebo 2. typ (jako Glami).
V 1. případě uživatel zadává do srovnávače konkrétní název produktu. A podobně jako kdyby ho hledal třeba na Googlu, jsou zde hlavní klíčová slova. Konkrétně tedy jedno klíčové slovo v názvu produktu, na které se chcete zobrazovat. Název by pak tedy měl maximálně odpovídat tomu, co do srovnávače uživatel zadá. Jinými slovy se tu nevyplatí být jakkoliv kreativní, ale naopak zadávat co nejpřesnější technický název produktu jako: „Lenovo IdeaPad 5 Pro 16ARH7 Cloud Grey celokovový“.
Zatímco u 2. typu je hlavní mít správně optimalizovanou kategorii zboží, ve které se zobrazíte (protože uživatel nehledá přesný produkt). To, aby se váš produkt zobrazil v této kategorii mezi prvními, vám zajistí:
Bidding
Tedy real time aukce založená na tom, který e-shop aktuálně nabízí nejvyšší cenu za proklik. Ačkoliv by se tedy zdálo, že kdo srovnávači nabídne víc, ten získá výhodné místo na předních pozicích ve vyhledávání, není tomu úplně tak. Bidding je jen jedno z kritérií, které bere srovnávač v úvahu (Heureka do porovnání zahrnuje třeba recenze, cenu nebo skladovou dostupnost).
Přilepšíte tak své pozici, ale 100% ji tím nezískáte (jinak by toho šlo snadno zneužívat).
Bidding můžete nastavit na klíčové slovo nebo na kategorii.
Optimální prezentace produktů
Sem spadá:
- používání vhodných klíčových slov – o jejich analýze jsme už v minulosti psali,
- zařazování produktů do správných kategorií ve srovnávačích,
- atraktivní fotky,
- zajímavé popisky, které uživatele zaujmou.
Představte si produkt jako svůj profil na seznamce a prezentujte ho nejlépe, jak to jde.
A nedržte se mýtu, že když chcete být na srovnávači, tak musíte být nejlevnější. Zákazník si klidně maličko připlatí, pokud mu nabídnete nějakou jinou výhodu či záruku – dopravu zdarma, dárek k nákupu, delší lhůtu pro vrácení zboží a tak podobně. Také si držte dobré uživatelské hodnocení – když bude vaše cena nízká, ale hodnocení mizerné, zákazníky tím nepřesvědčíte.
Na kterém srovnávači byste měli být?
Základ je určitě Heureka a Zboží.cz. Pokud nabízíte typ zboží, pro který existuje samostatný srovnávač – jako je zmiňované Glami, Bonami, Favi, Biano a další – využijte ho. V tomto případě zkrátka platí, že čím víc, tím líp. Díky placení formou CPC nemáte moc, co ztratit a konverzní poměry bývají velké.
Tip: Přečtěte si také, jak na optimalizaci PCC kampaní krok za krokem.
Automatizace při práci se srovnávači zboží
Největší výzvou je vždycky vytvoření správné spárování produktového feedu. Následná práce je už méně obtížná. Aktualizaci cen i popisů produktů jde automatizovat, nemusíte tedy nic ručně přepisovat.
Bidding může být ve feedu nebo srovnávači (jde obojí) také automaticky nastavený, a to dokonce i vůči konkurenci – nastavíte si automatickou cenotvorbu s určitým rozdílem vůči konkurenci. Např. cena vždy o 10 Kč nižší, než je nejnižší nabídka, ale ne méně než 3 000 Kč.
Nevýhody zbožových srovnávačů
Nehodí se je využívat, pokud máte unikátní nebo velmi specifický produkt. V takovém případě se totiž nemáte s kým porovnat a využití srovnávače tedy ztrácí smysl. Srovnávač také nebude mít pro vaše zboží vhodnou produktovou kartu a nějaký čas trvá, než se vytvoří nová. To navíc u těch největších, jako je Heureku a Zboží.cz, není ve vašich rukou, tvorbu nových produktových karet dělají zbožové srovnávače samy.
To samé v případě vyhledávání podle názvu – když o vašem produktu zákazníci nevědí (protože jste třeba jediní, kdo ho má), tak ho zkrátka nebudou hledat. V těchto případech je lepší nastavit klíčové slovo na kategorii – pokud pro vás je nějaká vhodná. Naopak v případě, že máte zboží, které nabízí velké množství e-shopů, jsou pro vás srovnávače cen zboží velmi atraktivní prodejní kanál.
Další nevýhodou může být složité prvotní vytvoření produktových feedů. E-shopy, které s ním nemají zkušenosti, je nikdy 100% neoptimalizují pro konkrétní využití a práce s nimi jim zabere zbytečně moc času.
A v neposlední řadě je zde těžké prosazení pro nové e-shopy (určitě ne nemožné, jen složitější). Osvědčení hráči na trhu mají totiž velké množství recenzí a jsou ověřenými spolehlivými dodavateli, u kterých se zákaznici nemusí bát nakoupit. Nové e-shopy si svou pověst budují od nuly i na tomto kanále – ale jak jsme zmiňovali, není vlastně důvod proč ho nezkusit využít. Je to další místo, kde budete vidět.
Tip: Na srovnávačích jdou dělat i bannerové reklamy, které vám můžou pomoct právě i v případě, že máte unikátní produkt. Ale z naší zkušenosti je to poměrně drahá záležitost a výsledky nejsou tak dobré, aby tomu odpovídaly. Tyto bannery mají za cíl především zviditelnění.
Analýza výkonu produktů na srovnávačích
Zbožové srovnávače vám samy nabízí poměrně podrobný přehled toho, jak si vaše produkty vedou. Včetně údajů, kolikrát se na ně kliklo – podle toho můžete své nabídky různě optimalizovat. Třeba vyměnit klíčové slovo, na které se zobrazujete, zatraktivnit popisek nebo fotku, přidat dárek k nákupu či snížit cenu.
Ručně nastavit je potřeba jen vložení kódu pro měření konverzí. Pokud ho vložíte na svůj e-shop, budou se data o konverzích automaticky posílat do srovnávače a vy je přehledně uvidíte v rámci analytiky.
Co z toho vyplývá?
Že byste na zbožových srovnávačích rozhodně měli být. Je to další prodejní kanál, který má potenciál vydělat spoustu peněz, a přitom nestojí žádné závratné částky. Produktový feed se dá flexibilně měnit a optimalizovat podle aktuálních výsledků, proměn na trhu i vašich aktuálních potřeb. Jeho správa včetně biddingu se navíc dá z velké části automatizovat.
Pokud s párováním produktových feedů nemáte zkušenosti, určitě nás kontaktujte. Pro nás je to denní chleba a přesně víme, co a jak nastavit. Pomůžeme vám i se správou nebo následnou optimalizací produktů ve feedu, cenovou strategií a tak dále.