Marketing  |  Přečteno 596 x
11. 3. 2024

SEO 17× jinak – ultimátní průvodce ovládnutím vyhledávačů

Objevte všechny způsoby, jak dát internetovým vyhledávačům najevo, že právě vaše stránky jsou ty, které by měl doporučovat na prvních příčkách vyhledávání. Způsobů, jak to udělat je celé řada a vyznat se v nich může být někdy oříšek. Shrnuli jsme proto všechny druhy SEO, abyste si mohli vybrat, se kterými se vyplatí pracovat zrovna vám.

 

banner

Proč má SEO význam? 

Představte si, že máte nádhernou zahradu, o kterou s láskou pečujete. Je ale uprostřed lesa a žádný návštěvník ji nenajde. Občas rozdáte ve městě letáky s mapkou, ale to zaujme jen určitý počet lidí a jen na chvíli. Potřebujete k té zahradě vybudovat stálou jasně značenou cestu, která návštěvníky sama navede. 

Postavit tu cestu možná nějaký čas zabere, ale zůstane na místě a bude vám neustále přivádět návštěvníky, kteří budou moci obdivovat všechny vaše květiny.  

Ta cesta je SEO. Když si na ní dáte záležet, trvale bude přivádět návštěvníky na váš web. Jak už jsme zmínili, způsobů, jak ji zbudovat, je mnoho a vzájemně se doplňují, nechme tedy zahradu nerušeně kvést a pojďme si je postupně přestavit. 

Jako první můžeme druhy SEO rozdělit podle podstaty aktivit, kterých se týká. Tam spadá obsahové a technické SEO.  

1. Obsahové SEO 

Obsahové SEO znamená vytváření a optimalizaci obsahu tak, aby byl užitečný a zajímavý nejen pro čtenáře, ale i pro vyhledávače. Cílem je zajistit, že váš obsah vyhledávač uživatelům doporučí, až budou hledat dotaz, který s ním souvisí. Co to znamená?  

Texty na webu, včetně blogových článků, nebudete psát jen tak, jak se vám to líbí, ale zahrnete do nich SEO prvky, které vyhledávačům napoví, čeho se obsah týká a podle toho ho případně doporučí ve výsledcích vyhledávání. Aby se tak stalo, je potřeba se při tvorbě soustředit na: 

 

  • Kvalitní obsah – tj. obsah, který je pro návštěvníky webu nějak přínosný. Je originální (váš autorský), radí, informuje, inspiruje, poskytuje nový úhel pohledu, shrnuje nějakou problematiku a tak dále. To mají vyhledávače rády. Více jsme o tom napsali v článku.  
  • Používání klíčových slov – analyzujte, co uživatelé v souvislosti s daným tématem vyhledávají a tato klíčová slova přirozeně zakomponujte do svých textů. Může to být třeba „ubytování Krkonoše“ nebo „jak vyšlehat sníh“. Jak s klíčovými slovy pracovat, jsme také už podrobně popsali. 
  • Přehledné členění obsahu – zapomeňte na nekonečné bloky textu, pište krátké odstavce, „ztučňujte“ důležité informace, přidávejte obrázky nebo grafy. Zkrátka zajistěte, že je text přehledný a dobře se čte. To vyhledávače ocení. 
  • Pravidelnou aktualizaci obsahu – vyhledávače mají rády aktuální informace, snažte se proto aktualizovat takové, které už dnes neplatí. 
  • Práci s metadaty – konkrétně s meta title a meta description, které stručně shrnou, o čem daná stránka nebo článek je a pomůžou se uživatelům rozhodnout, zda si ho přečtou. Vyplňujte je při publikaci ve své administraci. Jsou to texty, které se zobrazují ve výsledcích vyhledávání. Když do nich zakomponujete klíčová slova, tím lépe.

 

Příklad, jak vypadají meta data

Pamatujte ale, že obsah je král – když čtenáře přivedete na stránku s nekvalitním obsahem, který může být klidně plný klíčových slov, stejně vaši stránku hned opustí. Vyhledávač tak pozná, že nestojí váš obsah za to a přestane vás doporučovat. 

Tip: Přečtěte si 7 tipů, jak vytvořit kvalitní obsah pro svůj web. 

2. Technické SEO 

Optimalizovaný obsah máte, teď je ale důležité, aby se správně zobrazoval, rychle se načítal a aby se v něm dobře vyznali roboti, které vyhledávač používá (tzv. crawlery). Ti procházejí webové stránky, zjišťují, o čem jsou a podle toho je přidávají do své databáze (indexují).  

Právě technické SEO zajišťuje, aby byly stránky správně nastavené a „stravitelné“ pro vyhledávače i uživatele, což zvyšuje vaše šance na lepší umístění ve výsledcích vyhledávání.  

Při práci s technickým SEO se tedy zaměřte na:

 

  • Rychlost načítání stránek – na desktopu je ideální doba pod 2 sekundy, na telefonu pod 1 sekundu. Poté mají uživatelé tendenci web opouštět, což opět zhorší vaše skóre v očích vyhledávačů. Jak web zrychlit i jak snížit míru opuštění webu, jsme pro vás už sepsali. Jedná se třeba o optimalizaci obrázků, pluginů a skriptů. Pokud chcete zjistit, jak je na tom váš web s rychlostí, vyzkoušejte náš nástroj.
  • Optimalizaci URL – často se jí nevěnuje pozornost, ale je důležitá. Kilometrová URL s tunou nesmyslných znaků působí nedůvěryhodně a vůbec z ní není patrné, co je obsahem stránky. Snažte se ji proto držet krátkou a výstižnou. 
  • Interní „prolinkování“ – stránky, které sice na vašem webu existují, ale nejsou odkazem propojené se žádnou jinou stránkou, jsou pro roboty vyhledávačů téměř neviditelné. Napravte to. 
  • Soubor robots.txt – tento soubor umístěný v kořenovém adresáři vám pomáhá řídit, jakým způsobem crawlery procházejí a indexují vaše stránky. Ověřte si, že v něm máte informace uvedené tak, jak potřebujete a nechtěně třeba neblokujete průchod některých stránek. 
  • Soubor sitemap.xml – pomáhá robotům, aby se na webu dobře orientovali. V sitemap.xml by měly být umístěny rozcestníkové i všechny další důležité stránky.  
  • Optimalizaci JavaScriptu – technické SEO a JavaScript se moc nekamarádí, přečtěte si, jak si s tím poradit a zařídit, aby bylo vaše SEO v souladu s JavaScriptem. 
  • Eliminaci duplicitního obsahu – vyhledávač nechce uživatelům ukazovat stejné informace vícekrát, proto se na webu neopakujte. Jinak se úspěch stránky dělí mezi více stránek s duplicitním obsahem, nebo jednu z adres vyhledávač z indexace úplně vyřadí.

 

Tip: Podívejte se také, jak pracovat se SEO pro WordPress weby.

 

 

Máme za sebou první hlavní dělení SEO. Druhou významnou kategorizací SEO je zaměření – na on-page a off-page SEO.

3. On-page SEO 

Jak už název napovídá, zaměřuje se na prvky, které jsou na vašem webu a můžete je nějakým způsobem ovlivnit. Jedná se o obsahové i technické SEO, které jsme popsali výše.  

4. Off-page SEO 

Odehrává se mimo váš web. Má určitě velký význam, problém ale je, že ho ovlivníte daleko hůře a spíše nepřímo. Off-page SEO se točí především kolem externích zpětných odkazů na váš web. Jinými slovy, jestli na vaše stránky odkazuje i někdo jiný než vy sami.  

To podpoříte tvorbou natolik hodnotného obsahu, že na něj budou chtít odkazovat i jiné weby (pravděpodobně ne vaši konkurenti, ale třeba dodavatelé nebo zpravodajsky a informačně zaměřené stránky). 

Jenže to se reálně podaří jen málokomu, proto se vyskytují i nekalé praktiky – tzv. black hat SEO, o kterém si ještě povíme – kdy majitelé na své stránky odkazy hromadně nakupují z webů pochybné kvality. A jak asi tušíte, napáchají tím více škody než užitku. 

Pak je tu ještě třetí a nejčastější možnost, kdy se při off-page SEO zpětné odkazy získají v rámci smysluplných vzájemných spoluprací právě se zpravodajskými či informačními weby, kam můžete přispívat poznatky ze svého oboru. Nebo je jde získávat i prostřednictvím PR.  

Tip: Přečtěte si o off-page SEO více v našem předchozím článku. 

Toto jsou čtyři nejdůležitější druhy SEO. Ovšem je i spousta dalších dílčích, o kterých byste pro ovládnutí vyhledávačů měli mít minimálně základní povědomí. 

5. Lokální SEO 

Pomůže vám, pokud potřebujete cílit na lidi ve vašem blízkém okolí – typicky ve vašem městě. Hodí se zejména podnikům jako jsou restaurace, kadeřnictví, kamenné obchody, lékařské kliniky, právní kanceláře a tak dále. Aby zkrátka, až někdo bude hledat „masáže Plzeň“, byl váš salón na jedné z prvních příček.  

Lokální SEO využívá polohu uživatele, který určitý výraz vyhledává, a na jejím základě vygeneruje výsledky vyhledávání. Úplně ideálním scénářem je, abyste se ve vyhledávání dostali do „local packu“ (obrázek níže). Ten se zobrazuje ve výsledcích vyhledávání úplně nahoře ještě nad běžným doporučeným seznamem webových stránek.

 

Ukázka, jak vypadá local pack

 

Google pak hodnotí, které podniky ukáže, podle toho: 

  • jaký je uživateli nejblíže, 
  • jak moc se shoduje s hledaným dotazem, 
  • zda má hodně kladných recenzí, 
  • jestli má Firemní profil na Googlu a jak detailně je vyplněný, 
  • zda má konzistentní kontaktní údaje napříč různými informačními kanály, 
  • jaká je aktuální vytíženost podniků v oblasti. 

 

Dalšími faktory, které také hrají roli jsou: 

  • on-page SEO, 
  • off-page SEO, 
  • geografická relevance klíčových slov v obsahu webu. 

 

Co pro lepší umístění v rámci lokálního SEO můžete udělat, je určitě pečlivé vyplnění svého Firemního profilu na Googlu a jeho průběžná aktualizace. Dejte pozor, ať tato data sedí s údaji na vašem webu, facebooku apod. Nezapomeňte ani na kategorii firmy, ta je ukazatelem, který určuje, při jakém vyhledávání se máte zobrazit.  

Zaměřte se ale i na jiné katalogy, než je právě Firemní profil na Google (dříve známý jako Moje firma). Údaje ve Firmy.cz vám pomůžou při vyhledávání na Seznamu. Dále pak existuje řada oborových katalogů sdružující weby na základě jejich zaměření nebo katalogy místních podniků. Ale minimálně Googlu určitě věnujte péči. 

Určitě reagujte na zákaznické recenze a motivujte k zanechání kladné zpětné vazby – ideálně i slovním hodnocením, nejen pomocí hvězdiček (takové recenze mají větší váhu).

 

6. Mezinárodní SEO 

Má za úkol, aby byl váš web přístupný pro globální publikum a aby se v daných lokalitách automaticky ukazoval v odpovídajících jazykových mutacích (aniž by musel uživatel sám přepínat odpovídající jazyk v záhlaví webu). Při práci s mezinárodním SEO vám pomůže specifická struktura URL adres (např. ccTLDs) nebo tzv. hreflang tagy, které vyhledávači napoví, jakou verzi stránek má ukázat.  

Nezapomínejte, že by web měl být přizpůsobený danému místu i včetně měn, jednotek a sociokulturních referencí.  

I výzkum klíčových slov byste měli udělat pro každý jazyk nebo region zvlášť, protože se tamní vyhledávací zvyklosti a konkurence můžou výrazně lišit. 

7. Obrázkové SEO 

Nezapomínejme ani na obrázkové vyhledávání. I to může na vaše stránky přivést návštěvníky zajímající se o dané téma. Obzvlášť pokud se věnujete oblasti podnikání, kde hraje velkou roli estetika. Hodí se zejména pro fotografy, designéry, umělce ale třeba i módní značky.  

Základem je používání „altů“ tedy alternativních textů, které popisují, co se na daném obrázku nachází. Ty pomůžou vyhledávacím robotům zjistit obsah obrázku a fungují i při jeho špatném načtení jako informace pro čtenáře. Když se obrázek nezobrazí, načte se místo něj alespoň alternativní text a uživatel tak pochopí, co mělo původně být v místě, kde je nyní jen prázdno. Slouží také jako pomůcka nevidomým. 

Používání altů určitě zařaďte do své běžné praxe. Pokud chcete zabodovat v obrázkovém vyhledávání, použijte v altech klíčová slova. Můžou mít až 150 znaků, tak si dejte na textaci záležet. Takový alt může vypadat třeba takto: 

 

pánské modré běžecké boty Adidas s černými tkaničkami a bílou gumou na podrážce 

(objevující se KWs jsou: běžecké boty Adidas, pánské běžecké boty, modré běžecké boty)

 

ukázka jak může vypadat produktový obrázek

 

Kromě toho můžete také optimalizovat samotný název souborů – opět ideálně tak, aby obsahoval klíčová slova a bylo jasné, co ukazuje, než jen použít např. „finalfoto1“ apod.  

Fotografie by také samozřejmě měla být originální, tedy ne duplicitní, v dobré kvalitě a ve vhodném formátu a datové velikosti (nebojte se obrázky komprimovat). Na webu také nezapomeňte nastavit, aby byly responzivní a zobrazily se tak hezky i na malém displeji telefonu.  

8. GIF SEO 

Platí pro něj vlastně to, co bylo řečeno u obrázkového SEO. GIF SEO je důležité nejen pro klasické vyhledávače jako Google, ale čím dál více pro vyhledávání v chatovacích aplikacích a na sociálních sítích.

 

Ukázka náhledu vyhlednávání gifů

9. YouTube SEO 

Když se to tak vezme, YouTube je také vyhledávač, tudíž i na něm můžete aplikovat metody SEO. Nejde o optimalizaci samotného obsahu videa, ale o prvky kolem. Konkrétně tedy: 

  • titulek videa, 
  • název souboru videa, 
  • popis videa,  
  • použité tagy a kategorii videa. 

 

Titulek je možné zadat až v délce 130 znaků, nejlepší výsledky ale mají ty, které se vejdou do 70. Ideálně by měl obsahovat klíčové slovo. Klíčová slova pak umisťujte jako součást přirozeného textu i do popisku videa a názvu videosouboru.  

Analýzu klíčových slov udělejte speciálně pro YouTube, může mít jiné výsledky než třeba Google.  

Tagy se přímo u videa nezobrazují, ale určitě je při jeho publikaci zadávejte a opět použijte klíčová slova. Jedná se o rychlý způsob, jak dáte vyhledávači najevo, co ve videu prezentujete. Použijte jich 10–20 a oddělujte je čárkami – zahrňte název videa, kanálu i kategorii. 

Na konci videa také nezapomeňte odkázat na další podobná z vašeho kanálu.  

10. Instagram SEO 

Sice se říká, že SEO nemá na sociálních sítích žádný význam, ale drobně mu můžete jít naproti. Na instagramu například pomocí přidávání alternativních textů obrázků nebo správnou volbou hashtagů

Také je důležité poutavé a jedinečné jméno profilu (ideálně s klíčovým slovem) spolu s dobře vyplněným biem profilu. Z něj by mělo jasně vyplývat, co jste zač, co děláte – zkrátka proč by váš profil měl uživatele zajímat – opět ideálně za použití klíčových slov. Nesmí chybět také odkaz na váš web, YouTube kanál, e-shop apod. 

Klíčová slova se samozřejmě opět týkají i popisků příspěvků, když se vám je tam podaří zahrnout, jedině dobře. Neupřednostňujte je však nad přirozeností či zajímavostí sdělovaného obsahu, ten má vždycky přednost. 

Tip: Podívejte se také, jak na Instagramu vytvořit sladěný feed.

 

11. ASO (App Store Optimization) 

Zkratka „ASO“ je z anglického „App Store Optimization“, ASO SEO platí stejně tak i pro Obchod Google Play nebo Microsoft Store. V zásadě se ale ani tady proces optimalizace jinak zvlášť neliší. Nejdůležitější je opět použití klíčových slov, která uživatelé vyhledávají, když shánějí určitou aplikaci.  

Na první příčky ve světe aplikací vás dostane i vysoká míra prokliku (CTR) – kolik uživatelů vaše aplikace zaujala a klikli na ni. Snažte se tedy náhled vytvořit co nejsrozumitelnější (aby bylo jasné, co aplikace dělá) a nejpoutavější. 

 

Dalším faktorem je pak pochopitelně i: 

  • počet stažení, 
  • zda je aplikace lokalizovaná do jazyka, ve kterém uživatel vyhledává, 
  • hodnocení aplikace, 
  • datum publikace či poslední aktualizace, 
  • kvalita prezentace aplikace.

 

V rámci prezentace aplikace tedy co nejsrozumitelněji popište, k čemu slouží, pro koho je určená, jaký problém řeší a tak podobně. Doplňte i screeny přímo z aplikace, aby měli uživatelé představu, jak vypadá. Po stažení motivujte uživatele k udělení hodnocení, které vám v ASO SEO výrazně pomůže. 

12. SEO pro hlasové vyhledávání 

Neboli voice SEO se zaměřuje na optimalizaci pro dotazy prováděné prostřednictvím hlasových asistentů, jako jsou Google Assistant, Siri od Apple, Alexa od Amazonu a Cortana od Microsoftu

Uživatelé těmto asistentům často pokládají otázky, je proto dobré obsah na vašem webu formulovat jako odpověď na ně. Při hlasovém vyhledávání mají uživatelé také tendenci (oproti psanému projevu) používat více přirozený jazyk. Doporučuje se tedy zaměřit v textech na „long taily“, specifická klíčová slova s menší hledaností, které ale aktivně používá konkrétní cílová skupina.  

Pomůže vám zde i zaměření na lokální SEO a používání strukturovaných dat. 

13. Mobilní SEO 

To zmiňujeme jen tak letem světem, protože podle nás je už dnes součástí běžného SEO. Tak jen – nezapomeňte dělat všechno responzivní.  

Tip: Přečtěte si 7 zásad správné optimalizace pro mobily.

14. White hat SEO 

Držte si klobouky, blížíme se do finále. Posledním rozdělením SEO, kterému se budeme věnovat, je SEO podle míry jeho „legálnosti“. Všechny už jsme sice trochu nastínili v úvodu, ale pojďme si je ještě jednou shrnout. 

White hat SEO je ta „nejčistší praktika“, které je sice dobré se držet, ale bez dalších SEO praktik s ní zářných výsledků dosáhne jen málokdo. Jedná se o tvorbu natolik kvalitního obsahu, že mu vyhledávače budou přikládat velkou váhu a zároveň povede k tomu, že na něj budou lidé a ostatní weby spontánně odkazovat nebo si ho sdílet. 

15. Black hat SEO 

Jedná se naopak o „zakázanou praktiku“, kterou některé weby používají s vidinou vystřelení na přední příčky vyhledávání.

  

Patří sem: 

  • nakupování velkého množství externích odkazů z nekvalitních webů (trochu jako kupování sledujících na sociálních sítích), 
  • publikace spamového nebo duplicitního obsahu,  
  • „cloaking“, tedy snaha ukázat vyhledávačům jiný obsah, než vidí reálný návštěvník,  
  • používání skrytých odkazů, které se maskují za běžný text nebo splývají s pozadím, 
  • „page swapping“ neboli získání dobré pozice ve vyhledávání a následná výměna obsahu stránky, 
  • poskytování nepřesných informací ve strukturovaných datech. 

 

Obecně tyto metody fungují jen velmi krátkodobě (v řádu týdnů) a poté je vyhledávač obvykle odhalí. Pokud tedy chcete budovat stabilní a cestu ke svému webu, určitě se vám jejich používání nevyplatí. Navíc pokud některý z administrátorů daného vyhledávače odhalí, že jste zakázané praktiky využili, úplně stránky z vyhledávání odstraní. Používání black hat SEO může zkrátka v důsledku poškodit i celé jméno vaší společnosti. 

Tip: Podívejte se také na 6 způsobů, jak poznáte podvodné SEO

16. Gray hat SEO 

Zlatá, respektive šedá, střední cesta, kdy vytváříte co nejkvalitnější obsah a zároveň příležitostně získáváte smysluplnými spolupracemi zpětné odkazy z kvalitních externích webů. To vás v očích vyhledávačů činí důvěryhodnými bez rizika, které se pojí s black hat praktikami. 

 

Ještě jsme nezmínili SEO v kontextu AI, mění generativní umělá inteligence nějakým způsobem tento obor?

Milan Fafek

Milan Fafek

SEO specialista myTimi

Umělou inteligenci můžeme v oblasti SEO pozorovat už delší dobu, protože je součástí některých Google algoritmů. Tady se bavíme někde o roce 2015. 

AI je součástí stále více nástrojů a vyhledávačů, jejichž cílem je lépe doručovat konkrétnější a atraktivnější výsledky vyhledávání pro všechny nejen s ohledem na klíčová slova. Objevuje se zde focus i samotný koncept a jeho pochopení.  

Google není pozadu a postupně výsledky vyhledávání upravuje. Neustále vylepšuje svého AI chatbota Bard (v posledních dnech službu přejmenoval na Gemini). V některých případech testoval i invisible scroll, tedy odebrání stránkování z výsledků vyhledávání. 

Obor SEO se v čase přizpůsobuje novým technologiím a možnostem, kdy na optimalizaci je potřeba stále SEO specialista se svým know-how. 

17. Negativní SEO

Ještě si neodpustíme malý bonus ve formě negativního SEO, které se sice dnes už nepoužívá, ale rozhodně je zajímavé. Ve zkratce se jedná o to, že provádíte black hat seo praktiky na adresu konkurenčního webu, abyste ho poškodili. Dnes už ho ale vyhledávače sami snadno poznají. Cílovému webu tedy ve většině případů nijak neuškodí. Obzvláště pokud web kontinuálně pracuje na vylepšování svého SEO, navíc získává kvalitní odkazy a má tak silný a zdravý odkazový profil, je šance, že mu taková praktika ublíží, jen mizivá. 

Nebojte, už jenom závěr 

Kdo z vás dočetl až sem, má možná hlavu jako pátrací balón, ale zase získal komplexní základní přehled o možnostech, jak se SEO pracovat i co všechno do něj spadá.  

Ale stejně jako květinová zahrada z úvodu článku vyžaduje pravidelnou údržbu, zalévání a hnojení, aby mohla prosperovat a rozkvést, i SEO vyžaduje neustálou pozornost, úpravy a vylepšování. Navíc spolu různé druhy SEO vzájemně souvisí a posilují se. Čím pečlivěji se mu tedy budete věnovat, tím pevnější bude vaše cesta vedoucí uživatele tam, kde je chcete mít. Pokud si na její budování sami netroufáte, ozvěte se nám. Oblasti SEO se intenzivně věnujeme a máme řadu specialistů, kteří vám rádi pomohou vystřelit váš web na přední příčky.

 

 

Zlepšete svoji akvizici
ještě dnes

Napište nám a my se vám obratem ozveme.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení
4.9 hodnocení
Exkluzivní tipy jen pro vás
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte přístup k exkluzivním tipům a novinkám, které na blogu nenajdete.
  • Každou neděli vám pošleme tip z oblasti marketingu, podnikání nebo osobního rozvoje.
  • Každý druhý čtvrtek vás upozorníme na nejzajímavější články na blogu.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Byl jste úspěšně přihlášen k odběru
Gratulujeme, nyní odebíráte novinky z myTimi.
icon

Mohlo by vás zajímat

Všechny články >
Timi photo
Jan Skovajsa
CEO
zakladatel, CEO a zároveň jeden z investorů myTimi

Ozveme se vám do 24 hodin

Zpráva
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení

Těšte se na výhody

fajfka
Víme, jak růst
fajfka
myTimi už využívá více než 9 679 zákazníků
fajfka
Platíte za výsledky a vždy dopředu víte kolik
fajfka
Na projekty nahlížíme z perspektivy majitele firmy