Chcete si zařídit přechodný pobyt na území České republiky? Věříme, že Česko nabízí mnohé pracovní příležitosti. Žít v zemi hradů a zámků můžeme jen doporučit. Byrokracie vás ale nejspíše nepotěší. Kdo může požádat o přechodný pobyt v ČR a co všechno musíte splnit?
PROSÍME NEVOLEJTE A NEPIŠTE NA TÉMA PŘECHODNÉHO POBYTU, JEDNÁ SE JEN O NÁVOD.
Kdo může zažádat o přechodný pobyt
Takové privilegium mají občané států Evropské unie a cizinci, kteří sice nejsou z těchto států, ale mají rodinné příslušníky, kteří jsou občany EU. Přechodný pobyt je typický tím, že délka jeho trvání je více než 3 měsíce a nebude udělen osobám, které v minulosti ohrozili bezpečnost státu, nebo jinak narušili veřejný pořádek.
Akutní problém ČR? Byrokracie!
Byrokracie v ČR je trnem v oku pracujícím občanům i cizincům, ale také podnikatelům. Rozhodli jste se, že chcete v Česku žít, studovat, nebo pracovat? Potvrzení o přechodném pobytu není povinností, může vám ale pomoci v situacích běžného života. Například v okamžiku, kdy chcete uzavřít smlouvu s mobilními operátory nebo zažádat o půjčku či úvěr v bance. Musíte se ale připravit na mnohé. Co vše musíte doložit a co od státních institucí očekávat?
Nějak začít musíte
Učiňte první krok. Formulář žádosti o povolení k přechodnému pobytu rodinného příslušníka občana EU stáhnete na stránkách Ministerstva vnitra ČR. Vyplňte veškeré řádky, a pokud si něčím nebudete jistí, kontaktujte Odbor azylové a migrační politiky na telefonním čísle 974 832 421 nebo 974 832 418. Pokud si ale myslíte, že se dovoláte na linku hned na první dobrou, pravděpodobnost je malá. A pokud se vám to přece jen povede (šťastlivče!), očekávejte na druhé straně telefonního sluchátka nejspíše nepříliš empatického člověka.
Připravte si šanon dokumentů
Po vyplnění žádosti budete muset předložit následující dokumenty:
- Jedna průkazová fotografie.
- Kopie cestovního dokladu, tedy včetně průkazu totožnosti občana EU.
- Doklad o zajištění ubytování na území ČR. Doklad o ubytování, o výpisu z katastru nemovitostí či platný originál nebo ověřená kopie nájemní smlouvy (úředníci mají jen starost o to, zda máte kde bydlet).
- Doklad o účelu pobytu – úředníky zajímá, zda tu budete pracovat (pracovní smlouva), podnikat nebo studovat (potvrzení ze školy).
- Doklad o zdravotním pojištění v ČR. Ten není vyžadován v případě, že je účelem pobytu zaměstnání, podnikání nebo jiná výdělečná činnost (ano, úředníci o nás mají upřímnou starost…)
Trochu jiná pravidla platí pro osoby, jež jsou rodinní příslušníci občana EU. Podívejme se, co říká samotné Ministerstvo vnitra ČR.
Jde-li o rodinného příslušníka občana EU, který sám je občanem EU a hodlá na území ČR pobývat přechodně po dobu delší než 3 měsíce společně s občanem Evropské unie, bude žádost o potvrzení o přechodném pobytu doložena:
- cestovním dokladem / dokladem totožnosti,
- dokladem potvrzujícím, že je rodinným příslušníkem občana EU,
- 1 fotografií,
- dokladem o zdravotním pojištění,
- dokladem o zajištění ubytování.
Kde si od vás převezmou žádost?
V zásadě máte tři možnosti. Žádost můžete podat osobně, zaslat poštou, nebo prostřednictvím plné moci. K tomu se musíte dostavit či zaslat žádost na jedno ze dvou působišť Odboru azylové a migrační politiky. Jaké působiště budete kontaktovat se odvíjí od vašeho bydliště v Praze.
- Pokud bydlíte na Praze-Východ, v Praze 1,3, 6, 7, 8 a 9 musíte navštívit v Praze 6 ulici Žukovského 888/2.
- Pokud bydlíte na Praze-Západ, v Praze 2,4, 5, 10 musíte navštívit v Praze 9 ulici Cigánkovu 1861/2.
Několik tipů navíc:
- Náležitosti žádosti nemohou být starší 180 dnů, s výjimkou cestovního dokladu, matričního dokladu a fotografie žadatele (alespoň do té doby, dokud odpovídá jeho skutečné podobě).
- Vždy je třeba předkládat originály nebo úředně ověřené kopie.
- Veškeré dokumenty musí být vyhotoveny v češtině nebo slovenštině, pokud tomu tak není, musí být úředně přeloženy do češtiny.
Co je nejlepší varianta?
Ideální je zaslat žádost poštou. To ale jen v případě, že jste si 100 % jisti, že dodáte MVČR vše, co bylo výše zmíněno. Jestliže některý z potřebných dokumentů nedoložíte, úředníci z Odboru azylové a migrační politiky vás budou kontaktovat. Počítejte následně ale s tím, že nejenže přijdete o volný čas, který můžete trávit například s rodinou, ale celý proces se může výrazně prodloužit.
Čekejte odpověď
V případě, že jste dodali veškeré náležitosti, bude vás pracovník cizinecké policie kontaktovat do 30 dní s termínem vyzvednutí potvrzení o pobytu. I když by vám Timi rád ušetřil čas a se zaměstnancem úřadu vypil jednu kávu, potvrzení je úřední dokument, jehož posvátnost opravňuje pouze vás (a nikoho jiného) k jeho vyzvednutí.
Objednejte se na konkrétní termín na telefonním čísle 974 801 801. Provozní doba infolinky je pondělí-čtvrtek od 8:00 do 16:00 a v pátek do 12:00. Úředníkovi musíte sdělit datum narození a číslo OP.
Nikdo se neozývá
Jestliže do 30ti dnů nedostanete odpověď, zavolejte na informační linku. Žádejte vaše osobní číslo, pod kterým jste evidovaní. Po jeho obdržení na této stránce hledejte vaše osobní číslo a pokud ho najdete, můžete se radovat. Pobyt vám byl udělen.
Následně vás čeká stejný postup jako v předchozím případě. Objednejte se na konkrétní termín a úředníkovi sdělte potřebné informace.
Rande na úřadě
V domluveném termínu se dostavte na cizineckou policii, vyzvědněte si pořadové číslo a v automatu zadejte, zda jste se objednali online či telefonicky. Následně naleznete v evidenci své jméno i konkrétní čas sjednané schůzky. I v tomto případě se rozlučte s kávou, kterou jsme měli domluvenou s přáteli, protože si počkáte klidně i hodinu a půl. Jestliže patříte mezi šťastlivce, můžete být u přepážky i za 20 minut.
Veškeré změny musíte nahlásit
Povolení o přechodném pobytě je úřední dokument a veškeré změny (změnu adresy, jména, údajů) musíte do 15 dní nahlásit cizinecké policii. Nedej bože, aby se vám tento svatý dokument poškodil. Pak musíte kontaktovat cizineckou policii dokonce do 3 dnů, jinak vám hrozí pokuta 3 000 korun. A už vůbec na něj nesmíte psát (ani mobilní číslo hezké slečny, kterou jste potkali v kavárně).
Jestliže jste ze Slovenska, buďte ostražití především v okamžiku, kdy vám má skončit platnost OP. Zažádejte o nový OP ještě před skončením platnosti. Je skoro zbytečné hlásit změny cizinecké policii do 15 dní, když něčemu takovému můžete předejít.
Zažádat o přechodný pobyt není povinné, proč se to hodí?
To, že občané Evropské unie mohou pobývat na území ČR i bez víza, je známé. Když ale není ničí povinností zažádat o přechodný pobyt, proč by se o to měl někdo vůbec snažit?
- Chcete přihlásit automobil kvůli získání české SPZ?
- Plánujete zažádat o půjčku nebo úvěr v bance?
- Chcete uzavřít smlouvu s mobilním operátorem či poskytovatelem internetu?
Pokud si o přechodný pobyt nepožádáte, pak čekejte neúspěch. Automobil nepřihlásíte, o půjčku nezažádáte a smlouvu s operátory neuzavřete.
Proč byla vaše žádost zamítnuta nebo přerušena?
Ministerstvo vnitra může žádost občana EU o přechodný pobyt zamítnout. Proč? Podle § 87e zákona o pobytu cizinců na území České republiky existuje několik důvodů, kvůli kterým bude žádost zamítnuta.
- Žadatel není rodinným příslušníkem občana Evropské unie.
- Žadatel ohrožuje specifickým způsobem veřejné zdraví.
- Žadatel se stal neodůvodnitelnou zátěží systému dávek pro osoby se zdravotním postižením nebo systému pomoci v hmotné nouzi ČR.
- Žadatel se dopustil obcházení zákona, podvodného jednání či by mohl ohrozit bezpečnost státu nebo narušit veřejný pořádek.
A proč by naopak Ministerstvo vnitra ČR mohlo žádost o přechodný pobyt přerušit? Nejlépe napoví odstavec zákona o pobytu cizinců:
“Ministerstvo ukončí rodinnému příslušníkovi občana Evropské unie, který sám není občanem Evropské unie, přechodný pobyt na území, pokud o to rodinný příslušník občana Evropské unie požádá. Přechodný pobyt rodinnému příslušníkovi občana Evropské unie, který sám není občanem Evropské unie, ministerstvo dále ukončí, pokud přestal splňovat podmínky (...) nebo přestal na území pobývat společně s občanem Evropské unie (...)”
myTimi vám může pomoci například také:
- Založit živnost.
- Založit s.r.o.
Timi vám navíc daruje 300 Kč na první úkoly ZDARMA.